Podczas zakupu bramy ogrodzeniowej czasami popełnia się błędy związane między innymi ze źle dobieraną automatyką, typem bramy czy nawet jej designem. Wskazujemy więc najważniejsze kwestie, które pozwolą takich pomyłek uniknąć.
Ogrodzenia palisadowe są cenione przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także ich modny, minimalistyczny design. Ogrodzenie palisadowe doskonale komponuje z różnego rodzaju zabudowaniami, niezależnie od stylu architektonicznego. Aby jednak wszystko wyglądało i działało idealnie, do takiego ogrodzenia trzeba dobrać odpowiednią bramę wjazdową palisadową. Szeroka oferta produktowa sprawia, że wybór ten bywa kłopotliwy. Niżej zostały przedstawione najważniejsze kwestie, które pozwolą uporać się z problemami decyzyjnymi. Oto, na co należy zwracać uwagę, podejmując ostateczną decyzję zakupową, co do bramy wjazdowej palisadowej.
Fot. Ogrodzenia palisadowe
Spis treści
Czy brama powinna pasować do rodzaju ogrodzenia?
Wjazdowa brama ogrodzeniowa, podobnie jak całe ogrodzenie, to inwestycja na lata. Warto więc postawić na wysoką jakość, a także odpowiednie dopasowanie tych elementów – zarówno w kontekście technicznym, jak i wizualnym.
Jak dopasować bramę do ogrodzenia palisadowego?
Jeśli brama wchodzi w skład kompletu z całym ogrodzeniem (i na taki właśnie zestaw się decydujemy), nie musimy martwić się kwestią dopasowania. Sytuacja jest jednak zupełnie inna, kiedy na przykład staramy się dobrać bramę do już istniejącego ogrodzenia palisadowego.
Trzeba wtedy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie; brama do niego powinna być z tego samego surowca; jeśli więc przykładowo mamy wokół swojej działki nowoczesne ogrodzenie metalowe, brama również musi być metalowa;
- stylistyka ogrodzenia; najlepiej, aby była spójna ze sposobem wykonania bramy, bo jeżeli połączymy na przykład minimalistyczne ogrodzenie z bogato zdobioną bramą palisadową, całość może prezentować się dość dziwacznie;
- kolorystyka; zasady doboru są takie same, jak w przypadku stylistyki – brama wjazdowa powinna mieć taki sam kolor, jak ogrodzenie lub jego elementy.
Na co zwrócić uwagę wybierając bramę wjazdową?
Jak już zostało wspomniane, klienci często popełniają błędy decyzyjne związane z nieprawidłowym dopasowaniem specyfiki bramy do ogrodzenia. Poza źle dobraną stylistyką, zdarzają się także źle dobrane wymiary bramy, jej rodzaj czy mechanizm.
Sposób otwierania bramy – automatycznie czy ręcznie?
Wybór ten często jest zależny od indywidualnych preferencji użytkowników, a także od ich możliwości finansowych. Brama palisadowa otwierana ręcznie jest oczywiście znacznie tańsza niż ta ze sterowaniem automatycznym. Do tego dochodzi również zdecydowanie łatwiejszy montaż, ponieważ nie musimy martwić się bardzo precyzyjnym dopasowaniem i założeniem elementów automatyki, takich jak napęd bramy.
Brama wjazdowa palisadowa ręczna
Należy jednak podkreślić, że obsługa bramy ręcznej jest zdecydowanie mniej komfortowa. Za każdym razem, by ją otworzyć czy zamknąć, trzeba opuszczać auto i „siłować się” ze skrzydłami bramy. Co równie istotne, takie konstrukcje są łatwiejsze do sforsowania przez włamywaczy (chyba, że zdecydujemy się na dodatkowy system przeciwwłamaniowy polegający na przykład na ryglowaniu zapadkowym).
Brama wjazdowa palisadowa automatyczna
Wszystko to sprawia, że brama ręczna polecana jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy brama wjazdowa na danej posesji nie jest zbyt często użytkowana. Modele automatyczne zapewniają znacznie wyższy komfort obsługi. Taka brama wjazdowa sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy z samochodu korzystamy na co dzień. Okazuje się również dobrym wyborem, gdy wjazd do garażu prowadzi bezpośrednio z ruchliwej ulicy. Szybki czas otwierania bramy jest w takim przypadku bardzo potrzebny.
Do zalet bramy automatycznej należy dodać również zaawansowane systemy przeciwwłamaniowe, które można z nią powiązać i które dla wielu osób są kwestią decydującą podczas wyboru typu bramy.
Rodzaj bramy – przesuwna czy dwuskrzydłowa?
Rodzaj bramy wjazdowej to kolejna istotna kwestia, którą należy przemyśleć przed ostatecznym wyborem i zakupem. Brama palisadowa przesuwna sprawdza się bardzo dobrze między innymi na krótkich podjazdach, otwiera się bowiem w bok. Trzeba jednak pamiętać, że teren działki musi na to pozwalać, zapewniając dostateczną ilość miejsca bramie przesuwnej na odsunięcie skrzydła. Jeśli więc zostałaby ona zamontowana na przykład tuż przy sąsiedniej działce, jej użytkowanie może okazać się niemożliwe.
Oczywiście sama brama powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, dodatkowo wzmacnianych i uodparnianych na wpływ zmiennych czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci. Należy pamiętać również o tym, że bramy przesuwne występują w wersjach samonośnych (zawieszone na wysięgnikach), a także szynowych – to tańsze rozwiązania, w przypadku których brama przesuwa się na rolkach, po szynie znajdującej się w fundamencie.
Jeśli chodzi zaś o bramy wjazdowe dwuskrzydłowe (rozwierane), potrzebują one nieco miejsca, by się otworzyć. Zalecane są więc raczej na długich podjazdach. Nie musimy w tym przypadku martwić się dodatkowym miejscem po bokach. Oczywiście brama palisadowa dwuskrzydłowa może być w wersji otwieranej ręcznie i w wersji sterowanej automatycznie.
Ile kosztuje brama palisadowa?
Trudno mówić o konkretnych cenach bram, ponieważ ostateczne koszty zależne są od wielu kwestii – między innymi rodzaju bramy, sposobu jej otwierania, a także od jakości i materiału, z którego brama wjazdowa jest wykonana. Z pewnością nie warto decydować się na cięcie kosztów za wszelką cenę. Jak już wspominaliśmy, zakup bramy to inwestycja na lata, zatem wybór modelu taniego, słabej jakości może doprowadzić do generowania dodatkowych kosztów, związanych z konserwacją i serwisowaniem bramy z powodu korozji, uszkodzenia zawiasów i innych mechanizmów.
Cena bramy palisadowej jest zazwyczaj określana indywidualnie. Pozwala to idealnie dopasować projekt do oczekiwań klienta, a także do specyfiki terenu, budynku i ogrodzenia, w którym brama ma się znaleźć.