
Tzw. balustrada całoszklana to bardzo estetyczne rozwiązanie, które doskonale współgra z nowoczesną architekturą. Jest pozbawiona widocznych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu sprawia niemal wrażenie unoszenia się w powietrzu i zapewnia niezakłócony widok z balkonu czy tarasu. Jak ją zamocować, by była efektowna, a jednocześnie bezpieczna? Sprawdź dostępne możliwości!
Spis treści
Gdzie sprawdzi się balustrada całoszklana?
Balustrady ze szkła zdecydowanie zyskały na popularności w ostatnich latach. Ich wygląd oraz charakter przyciągają miłośników prostych, eleganckich i nowoczesnych rozwiązań. Niektórzy uważają, że tzw. balustrady całoszklane sprawiają wrażenie niebezpiecznych, ale w rzeczywistości są one bardzo solidne, jeśli tylko zostaną prawidłowo dobrane i zamocowane. To barierki składające się niemal wyłącznie ze szkła. Elementy mocujące są zwykle niewidoczne. W niektórych projektach stosuje się pochwyt (poręcz) wykonaną np. ze stali nierdzewnej lub drewna, ale nie jest ona konieczna. Zamontowana przy balkonie czy tarasie balustrada całoszklana daje wrażenie nieograniczonej przestrzeni, zapewniając niezakłócony widok i dostęp do światła. Świetnie sprawdzi się również przy schodach, nadając im bardzo oryginalnego wyglądu. Jest niezwykle nowoczesna, a przy tym ponadczasowa.
Balustrada całoszklana samonośna to eleganckie rozwiązanie polecane dla wymagających. Współgra przede wszystkim z nowoczesną architekturą i prostymi bryłami. We wnętrzach dobrze komponuje się ze stylem minimalistycznym, ale także glamour czy skandynawskim.
Balustrada całoszklana samonośna – czy to bezpieczne?
Marzy Ci się balustrada całoszklana samonośna, ale obawiasz się o bezpieczeństwo? Zupełnie niepotrzebnie. Tafle na balustradę wykonuje się z odpowiednio grubego szkła bezpiecznego. Jest ono hartowane i najczęściej również laminowane (inaczej tzw. szkło klejone). Szkło hartowane pod rozbiciu rozpada się na bardzo drobne i nieostre kawałeczki, które nie są w stanie nikogo zranić. Laminacja polega zaś na jego zabezpieczeniu specjalną folią. Dzięki temu odłamki nie rozsypują się, a pozostają do niej przyklejone. Sprawia to, że nawet w razie wypadku lub nieprzewidzianego zdarzenia użytkownicy balustrady są całkowicie bezpieczni.
Odpowiednie mocowanie balustrady szklanej samonośnej również jest bardzo ważne. Stosowane najczęściej rozwiązania są zarówno estetyczne, jak i bardzo solidne. Dlatego nikt nie powinien się obawiać użytkowania szklanych barierek balkonowych czy schodowych. Są bezpieczne nawet dla dzieci – mają wysoką odporność mechaniczną, a ich gładka powierzchnia sprawia, że nie sposób się po nich wspiąć.
Mocowanie balustrady szklanej – dwa sposoby
Istnieją dwie główne metody mocowania balustrady szklanej. Jedna z nich wykorzystuje rotule, druga szynę liniową. Czym się charakteryzują i czy wybór metody jest jedynie kwestią estetyczną? Szczegóły poniżej.
Mocowanie balustrady szklanej na rotulach
Rotule są to punktowe okucia wykonywane najczęściej ze stali nierdzewnej. Rotule zwykle są okrągłe i niewielkie, ale można znaleźć również wersję kwadratową lub ozdobną. Przytrzymują taflę szkła od dołu. Mocuje się je do podłoża (stropu lub krawędzi schodów) za pomocą kotew. Uchwyty są skonstruowane w taki sposób, że nie jest konieczne wiercenie w taflach szkła. Zdecydowanie ułatwia to i przyspiesza montaż. Każda rotula ma określony dystans, który odsuwa balustradę od krawędzi podłoża. Czasami jest on regulowany. Zaleca się, by dystans wynosił przynajmniej 3-4 cm dla ułatwienia czyszczenia szklanych tafli.
Rozmieszczenie elementów mocowania do balustrad szklanych ma duże znaczenie. Zdecydowanie nie może być przypadkowe, ponieważ musi zapewniać konstrukcji odpowiednie podparcie. Każdorazowo liczba i rozstaw rotul dobierane są indywidualnie przede wszystkim do grubości, wielkości i ciężaru szkła. Bierze się przy tym pod uwagę również kwestie estetyczne – punktowe elementy montażowe są bowiem także elementem dekoracyjnym. Każda szyba wspiera się zawsze na kilku rotulach. Umieszcza się je w rzędach – jedną pod drugą – lub też w tzw. zygzak.

Mocowanie szklanej balustrady na rotulach to proste i estetyczne rozwiązanie. Elementy montażowe stanowią w tym przypadku dekorację.
Liniowe mocowanie szklanej balustrady
Inny sposób na mocowanie szklanej balustrady to szyna liniowa. Podtrzymuje ona taflę od spodu na całej długości. Zwykle montuje się ją tak, by był prawie lub całkowicie niewidoczna. Jest to możliwe dzięki schowaniu listwy w warstwach podłogowych. Szyna powinna być przykręcona lub przyspawana do podłoża – dzięki temu barierka szklana samonośna jest stabilna i całkowicie bezpieczna. Wewnątrz znajduje się uszczelka, która amortyzuje wszelkie siły działające na konstrukcję.
Jeśli uda się całkowicie ukryć szynę, takie mocowanie szklanej balustrady prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Szyba sprawia wówczas wrażenie bardzo delikatnej, mimo iż jest solidnie przymocowana do podłoża. Przy montażu liniowym na zewnątrz (np. na balkonie) trzeba jednak pamiętać o wykonaniu odwodnienia. Należy również pamiętać, że ten rodzaj mocowania do balustrad szklanych jest przeznaczony przede wszystkim do płaskich powierzchni – a więc balkonów, tarasów czy antresol. Zastosowanie montażu liniowego przy schodach jest praktycznie niemożliwe ze względu na grawitację – nawet najsolidniej zamontowana barierka po pewnym czasie zaczęłaby się osuwać pod własnym ciężarem.
Marzy Ci się balustrada szklana? Mocowanie jest bardzo istotną kwestią! Zaufaj ekspertom, takim jak firma Płotex, i nie obawiaj się o bezpieczeństwo użytkowania barierek ze szkła. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci stworzyć idealne wykończenie schodów, tarasu, balkonu lub antresoli.