Płot ogradzający posesję spełnia nie tylko funkcję zabezpieczającą. Jest to także kluczowy element wystroju, stanowiący niejako wizytówkę domu. Musi być odpowiednio dobrany, a to ma wpływ na koszt budowy ogrodzenia. Jaki budżet może być potrzebny?
Aby oszacować, z jakim wydatkiem należy się liczyć przy budowie ogrodzenia, trzeba przeanalizować między innymi parametry samego ogrodzenia, ale także specyfikę terenu, na którym ma się ono znaleźć, jak również koszty robocizny. Mnogość czynników wpływających na ostateczny koszt ogrodzenia sprawia, że cennik montażu ogrodzeń za każdym razem może być nieco inny.
Chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie Cię całkowity koszt budowy ogrodzenia? Nie czekaj, skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny i daj swojej przestrzeni nowy wymiar już teraz!
Spis treści
Koszt wykonania ogrodzenia – co wpływa na cenę płotu?
Trudno wskazać jednoznaczny koszt budowy ogrodzenia. Choć w wielu sklepach często możemy dojrzeć atrakcyjne oferty, które aż krzyczą, że są najlepsze w historii, realne i końcowe wydatki poznajemy dopiero podczas prac montażowych. Między innymi z tego właśnie powodu lepiej stawiać na usługi świadczone przez samych producentów ogrodzeń. Poza niezbędnymi materiałami oferują oni kompleksowy montaż, zapewniając przy tym dokładną wycenę prac. Producenci wiedzą bowiem doskonale, że odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa ogrodzenia, nie jest tak łatwa, jak może się wydawać. W przypadku każdego zlecenia specjaliści przeprowadzają najpierw dokładną analizę i wycenę, w trakcie której biorą pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki wpływające na ostateczny koszt wykonania ogrodzenia.
Sprawdź także: Ile kosztuje metr ogrodzenia nowoczesnego? Wszystko, co warto wiedzieć o cenie ogrodzenia
Koszt budowy ogrodzenia a rodzaj materiału
Zanim zadamy sobie pytanie, ile kosztuje ogrodzenie działki, na początek warto przeanalizować materiał, z jakiego płot ma zostać zrobiony. To on bowiem w największym stopniu decyduje o tym, ile kosztuje ogrodzenie. Na jakie konstrukcje możemy się zdecydować?
- Ogrodzenie betonowe – chętnie wybierane głównie ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną i brak konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Koszt ogrodzenia działki ogrodzeniem betonowym zależy od kosztu zakupu pojedynczego przęsła oraz słupka ogrodzeniowego (zwykle jest to około 30-50 złotych za sztukę).
- Ogrodzenie aluminiowe – z elementów aluminiowych najczęściej powstają płoty nowoczesne oraz palisadowe. Pojedyncze przęsło może kosztować nawet kilkaset złotych, zwłaszcza wówczas, gdy jest bogato zdobione. Ceny ogrodzeń nowoczesnych mogą być różne także ze względu na rodzaj wykorzystanego profilu (pełny lub ażurowy).
- Ogrodzenie stalowe – przęsła wykonane z tego materiału są tańsze, jednak wyróżniają się większą wagą, przez co będą trudniejsze w montażu. Cena pojedynczego przęsła wynosi przeważnie około 100-150 złotych.
- Ogrodzenie drewniane – z tego materiału często powstają płoty panelowe, które bardzo dobrze komponują się z budowlami utrzymanymi w stylu tradycyjnym. Cena ogrodzenia panelowego będzie oczywiście zależna od gatunku użytego drewna. Najtańsze okażą się deski miękkie (na przykład z sosny i świerku), które jednak muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Więcej zapłacimy na gatunki twardsze (jak choćby dąb) i egzotyczne.
- Ogrodzenie łupane – pustak z jednej strony zapewnia wysoką odporność na działanie zmiennych warunków pogodowych, tj. mróz i wilgoć oraz odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, a z drugiej dość niską cenę, wynoszącą od 10 do około 25-30 złotych za sztukę.
Koszt wykonania ogrodzenia a wymiary płotu
Wybór materiału to dopiero początek. Cennik ogrodzeń powinien uwzględnić również wymiary działki, wokół której ma zostać postawiony płot. Decyduje ona bowiem o tym, ile kosztuje budowa ogrodzenia, ze względu na liczbę użytych przęseł, słupków i innych elementów ogrodzenia. Doskonale widać to chociażby na przykładzie ogrodzenia panelowego. W przypadku 50 metrów koszt budowy ogrodzenia (bez montażu) wyniesie około 2000 złotych. Dodając jednak kolejne 20 metrów długości, koszt wykonania ogrodzenia wzrasta do mniej więcej 2500 złotych. Warto więc wykonać dokładne pomiary działki – tak, aby ewentualne obliczenia były zgodne z rzeczywistością.
Koszt bram i furtek
W ten sposób przechodzimy do ostatnich elementów, które wieńczą dzieło i często sprawiają, że koszt wykonania ogrodzenia nagle rośnie. Podobnie jak w przypadku samego wyboru ogrodzenia, ogromne znaczenie ma również to, na jakiego rodzaju bramę oraz furtkę chcemy się zdecydować.
W przypadku bram, poszukiwacze oszczędności powinni wybierać konstrukcje skrzydłowe, których ceny zaczynają się od około 2000 złotych (bramy najniższe i najwęższe). Znacznie droższe są bramy przesuwne (od 3000 złotych wzwyż).
Koszt wykonania ogrodzenia będzie niższy, jeśli postawimy wyłącznie na furtkę. W zależności od typu i wymiarów, ceny mieszczą się przeważnie w przedziale od 1000 do 2000 złotych.
Przeczytaj także: Brama wjazdowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?
Cena ogrodzenia z montażem – ile kosztuje ogrodzenie działki?
Na początku tekstu wspominaliśmy o kompleksowych usługach świadczonych przez producentów ogrodzeń. Nie dość, że dostarczają oni wszystkie elementy ogrodzenia, to jeszcze sprawnie przeprowadzają jego montaż. Dzięki temu koszt budowy ogrodzenia domu jest znacznie niższy niż w sytuacji, kiedy to zatrudniamy fachowców z zewnętrznej firmy. Zwłaszcza że liczyć możemy także na dodatkowe rabaty.
Ile kosztuje budowa ogrodzenia z montażem i od czego może być uzależniona kwota?
Oczywiście cena montażu jest zależna od rodzaju ogrodzenia, a dokładniej determinantu, jakim jest koszt materiałów potrzebnych do jego wykonania – najtańsze okażą się konstrukcje panelowe. W zależności od regionu Polski zapłacimy od 40 do 50 złotych za metr bieżący. Znacznie droższe będą ogrodzenia kute z podmurówką. W ich przypadku ceny są często nawet 3 razy wyższe.
Fundament pod ogrodzenie – cena robocizny
W ten sposób przechodzimy do kolejnego wydatku, z którym trzeba się liczyć. Fundament pod ogrodzenie, choć nie zawsze konieczny, zapewnia wyższą stabilność całej konstrukcji, a także odpowiednią wytrzymałość na wpływ czynników zewnętrznych.
Koszt wykonania fundamentu w normalnych warunkach wynosi od około 400-450 złotych w przypadku ogrodzeń drewnianych do nawet 800-900 złotych, gdy stawia się płot z granitu.
Finalny koszt wykonania ogrodzenia domu
Jak widać, kwestii wpływających na to, ile kosztuje postawienie ogrodzenia, jest naprawdę sporo. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko rodzaj użytych materiałów, ale również wymiary płotu, specyfikę terenu, cenę bram i furtek, koszt fundamentu oraz robociznę. Wszystko to sprawia, że finalny koszt budowy ogrodzenia może wynieść średnio od 5000 do grubo ponad 10000 złotych.
Sposobem na obniżenie wydatków są usługi kompleksowe. Zamówienie ogrodzenia, bramy bądź furtki, a także montażu bezpośrednio u producenta, często gwarantuje, że koszt wykonania ogrodzenia jest niższy, a my posiadamy oszczędności na poziomie nawet kilkunastu procent. Jednocześnie zyskujemy pewność, że wszystkie elementy zostaną dobrane i zamontowane w sposób prawidłowy.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku budowy ogrodzenia, koszt to nie tylko wydatek, ale także inwestycja w estetykę, prywatność oraz bezpieczeństwo Twojego domu. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane ogrodzenie zapewni nam spokój i intymność, chroniąc przy tym naszą przestrzeń i stanowiąc fizyczną barierę przed intruzami, co ma ogromne znaczenie dla naszego spokoju ducha i komfortu codziennego życia. Dlatego koszt budowy ogrodzenia to nie tylko liczby na fakturze, ale inwestycja w poprawę jakości życia i trwałe korzyści, które przynoszą wiele radości na długie lata.