
Mimo że balustrada szklana może się wydawać krucha czy delikatna, jest bardzo bezpieczna. Wykorzystywany do jej produkcji materiał, w połączeniu z prawidłowym mocowaniem, zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania. Montaż balustrady szklanej najczęściej wykonuje się dwoma sposobami. Na czym polegają i który z nich wybrać?
Spis treści
Szklane balustrady – ponadczasowa estetyka i funkcjonalność
Szklane balustrady stały się bardzo popularne już na przełomie wieków, niejako stanowiąc symbol nowoczesnej, czy wręcz futurystycznej architektury. Tworzyły duży kontrast dla stosowanych wcześniej, znacznie bardziej topornych i masywnych barierek. Dziś są często montowane w nowych i poddawanych renowacji budynkach – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Mogą stanowić zabezpieczenie balkonów i tarasów, a także pełnić funkcję poręczy przy schodach. Dzięki minimalistycznemu designowi są uniwersalne. Nie ograniczają widoczności ani przepływu światła, co dodatkowo sprawia, że świetnie wpisują się we współczesne trendy architektoniczne
Szklane balustrady zewnętrzne i wewnętrzne są trwałe, wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu. Najczęściej wykonuje się je ze szkła laminowanego lub hartowanego, co redukuje do minimum możliwość ich mechanicznego uszkodzenia. Montaż balustrady szklanej możliwy jest na kilka sposobów – szczególnie jeśli brać pod uwagę rozwiązania łączące tafle z ramami wykonanymi z innych materiałów (np. stali lub aluminium). Każdy z nich jest solidny i bezpieczny, dlatego o wyborze metody decydują czynniki indywidualne.
Balustrady szklane – gdzie sprawdzą się najlepiej?
Balustrady samonośne szklane mocuje się zarówno w budynkach użyteczności publicznej, obiektach komercyjnych czy biurach, jak i w domach oraz mieszkaniach. Najczęściej są stosowane przy schodach wewnętrznych oraz w roli barierek balkonowych lub tarasowych. W tym ostatnim przypadku pozwalają na uzyskanie nieograniczonego, panoramicznego widoku oraz pełnego nasłonecznienia.
Balustrada szklana samonośna – czy to bezpieczne?
Marzy Ci się balustrada szklana samonośna, ale obawiasz się o bezpieczeństwo? Zupełnie niepotrzebnie. Tafle na balustrady wykonuje się z odpowiednio grubego szkła bezpiecznego. Jest ono hartowane i najczęściej również laminowane (inaczej tzw. szkło klejone).
Szkło hartowane pod rozbiciu rozpada się na bardzo drobne i nieostre kawałeczki, które nie są w stanie nikogo zranić. Laminacja polega zaś na jego zabezpieczeniu specjalną folią. Dzięki temu odłamki nie rozsypują się, a pozostają do niej przyklejone. Sprawia to, że nawet w razie wypadku lub nieprzewidzianego zdarzenia użytkownicy balustrady są całkowicie bezpieczni. Poza tym stosowane do konstrukcji balustrad szyby są bardzo wytrzymałe, a ich rozbicie jest możliwe tylko pod wpływem naprawdę dużej siły.
Odpowiednie mocowanie balustrady szklanej samonośnej również jest bardzo ważne. Stosowane najczęściej rozwiązania są nie tylko estetyczne, ale również bardzo solidne. Dlatego nikt nie powinien się obawiać użytkowania szklanych barierek balkonowych czy schodowych.
Wszystko to sprawia, że szklane barierki na balkon sprawdzają się nawet w domach, w których mieszkają małe dzieci. Są zabezpieczone przed rozbiciem, a ich gładka powierzchnia uniemożliwia wspinanie się i przypadkowy upadek z wysokości. Odpowiednie mocowanie balustrady szklanej praktycznie uniemożliwia również wypadnięcie szyby. Tego typu barierki prezentują się nowocześnie, a jednocześnie są ponadczasowe – ten materiał na pewno nie wyjdzie z mody. Mogą nawet podnieść wartość nieruchomości! Wyróżniają się estetyką, ale również funkcjonalnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania.
Może Cię również zainteresować: Szklana balustrada na balkon – wady i zalety
Balustrada szklana – mocowanie na dwa sposoby
Balustrady szklane samonośne są wykonane praktycznie wyłącznie ze szkła, jeśli nie liczyć drobnych elementów mocujących. Konstrukcja pozbawiona jest słupków, ramek i jakiegokolwiek dodatkowego wsparcia wykonywanego z innych materiałów. Mocowanie jest bardzo istotną kwestią. Robi się to na dwa sposoby:
- za pomocą rotul (punktowych wsporników),
- za pomocą szyny mocowanej w dolnej części (mocowanie liniowe).
Taki rodzaj montażu sprawia, że szklana balustrada zdaje się unosić się w powietrzu. Może być niemal całkowicie przejrzysta, co nadaje jej bardzo nowoczesnego wyglądu. W górnej części może być zwieńczona poręczą, np. z metalu lub szkła, ale nie jest to konieczne.
Czytaj również: Modne balustrady balkonowe – przegląd aktualnych trendów
Balustrady szklane mocowane punktowo (na rotulach)
Szkło do balustrad może być również umocowane punktowo. Odpowiadają za to specjalne okucia – rotule. Balustrady szklane na rotulach prezentują się bardzo estetycznie, są stabilne i trwałe. Rotule to niewielkie, okrągłe elementy montażowe wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej, które łatwo dopasować do szyby o każdej grubości, masie i rozmiarach. Tafle umieszcza się pomiędzy dwoma elementami uchwytu bez potrzeby wycinania otworów. Rotule mocowane są do stropu lub bocznej krawędzi schodów – w ten sposób podtrzymują szkło na balustrady od dołu. To rozwiązanie bardzo estetyczne, trwałe i uniwersalne. Balustrady szklane mocowane punktowo są wykorzystywane na balkonach i tarasach, a także jako poręcze przy schodach.

Balustrady szklane na rotulach idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz. Elementy montażowe stanowią wręcz dekorację takiej aranżacji.
Liniowe mocowanie balustrady szklanej
Liniowe mocowanie balustrady szklanej polega na montażu tafli szkła w specjalnej szynie umieszczonej pod nią. W pierwszej kolejności trzeba ją stabilnie umocować do podłoża. Najczęściej jest przykręcana lub spawana. Aby uzyskać niewidoczne mocowanie, listwę można schować w warstwach podłogowych o odpowiednio dobranej wysokości. Wówczas całość prezentuje się niezwykle szykownie. Jeśli jednak taki montaż balustrad ma miejsce na zewnątrz, trzeba wykonać odwodnienie.
Wewnątrz szyny mocującej szkło na balustrady znajduje się specjalna uszczelka, która ma za zadanie amortyzację sił działających na konstrukcję. Dzięki temu całość jest stabilna i bezpieczna. Takie okucia do balustrad szklanych stosuje się jednak niemal wyłącznie na płaskich powierzchniach – a więc przy barierkach balkonowych lub tarasowych. Szklana balustrada przy schodach zamontowana w ten sposób mogłaby bowiem stopniowo się osuwać pod własnym ciężarem na skutek grawitacji.
Prawidłowe mocowanie balustrady szklanej samonośnej – o czym pamiętać?
Odpowiednio dobrane szkło na balustrady balkonowe lub schodowe i właściwie wybrany sposób montażu to nie wszystko. Mocowanie balustrady szklanej samonośnej musi być również wykonane zgodnie z prawidłową techniką– tylko wówczas będzie bezpieczna i trwała.
Jak montować balustrady balkonowe w szynach?
Należy pamiętać przede wszystkim o ograniczeniach tej metody i właściwym umiejscowieniu szyby w uszczelce. Niezwykle istotne jest również wykonanie odwodnienia, jeśli listwa ma być schowana w podłodze.
Jak zamontować balustradę szklaną na rotulach?
Wykonując montaż balustrady szklanej na rotulach, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią liczbę i rozmieszczenie elementów mocujących. Najczęściej umieszcza się je podwójnie – jedna pod drugą – lub w tzw. zygzak. Ponadto niezwykle istotny jest dobór elementów o odpowiednich parametrach.
Zależy Ci na tym, by mocowanie było wykonane prawidłowo, a sama balustrada zachwycała wyglądem i trwałością? Skontaktuj się z firmą Płotex i zapytaj o bezpłatną wycenę! Pomożemy Ci w wyborze i przeprowadzimy profesjonalny montaż balustrady szklanej.