Obecność balkonów w projekcie architektonicznym stwarza konieczność ich zabezpieczenia. Poręcze i balustrady balkonowe zewnętrzne są eksponowanym elementem budynku, więc powinny być stylistycznie dopasowane do całości. Jak odpowiednio dobrać wzór i wypełnienie balustrady balkonowej oraz jakie wymogi techniczne należy spełnić, aby całość była funkcjonalna i bezpieczna?
Spis treści
- Zewnętrzna balustrada balkonowa – dlaczego jest niezbędna?
- Balustrada balkonowa a prawo budowlane
- Wzory balustrad balkonowych zewnętrznych – na co postawić?
- Materiały na balustrady balkonowe – co zastosować?
- Wypełnienie balustrady balkonowej – kolejny element, który ma znaczenie
- Ile kosztuje zewnętrzna balustrada balkonowa?
- Projekt balustrady balkonowej – kiedy się na niego zdecydować?
Zewnętrzna balustrada balkonowa – dlaczego jest niezbędna?
Głównym przeznaczeniem balustrady balkonowej jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na wysokości. Zewnętrzne balustrady na balkonie spełniają również funkcje osłonową i dekoracyjną. Ograniczenie przestrzeni na wysokości i dostępnej dla użytkowników jest fundamentem bezpieczeństwa zarówno osób przebywających na balkonach, jak również tych znajdujących się bezpośrednio pod nim. Niektóre wzory balustrad uniemożliwiają też przypadkowe zrzucenie przedmiotów z dużej wysokości. Chodzi głównie o te, które zakładają pełne wypełnienie balustrady balkonowej.
Czym różni się balustrada balkonowa od poręczy balkonowej?
Pojęcia te są używane w zasadzie zamiennie. Co to jest balustrada, a co to jest poręcz balkonowa? Jeżeli mielibyśmy się doszukiwać niuansów, odpowiadając na pytanie, można zaryzykować tezę, że większość osób mówiąc „balustrada”, ma na myśli całokształt konstrukcji chroniącej zewnętrzny podest. Natomiast „poręcz” może być rozumiana jako ta część balustrady, którą chwyta się dłonią.
Czytaj również: Jakie elementy balustrady składają się na gotowy produkt?
Balustrada balkonowa a prawo budowlane
Dobierając zewnętrzną balustradę, należy się dostosować do precyzyjnych wytycznych określonych prawem budowlanym. Mają one związek z zapewnieniem bezpieczeństwa i wskazują głównie wysokość balustrady oraz wielkość prześwitów, które są różne w zależności od przeznaczenia budynku. Jaka balustrada na balkon spełnia wymogi prawne?
Maksymalny prześwit w balustradzie balkonowej
Ogólna zasada mówi o wypełnieniu balustrady balkonowej w sposób uniemożliwiający wypadnięcie.
- W budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego maksymalny prześwit w balustradzie nie może przekraczać 12 cm.
- W pozostałych budynkach użyteczności publicznej — 20 cm.
- Prawo nie reguluje wielkości prześwitu w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach wielopoziomowych.