
Obecność balkonów w projekcie architektonicznym stwarza konieczność ich zabezpieczenia. Poręcze i balustrady balkonowe zewnętrzne są eksponowanym elementem budynku, więc powinny być stylistycznie dopasowane do całości. Jak odpowiednio dobrać wzór i wypełnienie balustrady balkonowej oraz jakie wymogi techniczne należy spełnić, aby całość była funkcjonalna i bezpieczna?
Spis treści
- Zewnętrzna balustrada balkonowa – dlaczego jest niezbędna?
- Balustrada balkonowa a prawo budowlane
- Wzory balustrad balkonowych zewnętrznych – na co postawić?
- Materiały na balustrady balkonowe – co zastosować?
- Wypełnienie balustrady balkonowej – kolejny element, który ma znaczenie
- Ile kosztuje zewnętrzna balustrada balkonowa?
- Projekt balustrady balkonowej – kiedy się na niego zdecydować?
Zewnętrzna balustrada balkonowa – dlaczego jest niezbędna?
Głównym przeznaczeniem balustrady balkonowej jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na wysokości. Zewnętrzne balustrady na balkonie spełniają również funkcje osłonową i dekoracyjną. Ograniczenie przestrzeni na wysokości i dostępnej dla użytkowników jest fundamentem bezpieczeństwa zarówno osób przebywających na balkonach, jak również tych znajdujących się bezpośrednio pod nim. Niektóre wzory balustrad uniemożliwiają też przypadkowe zrzucenie przedmiotów z dużej wysokości. Chodzi głównie o te, które zakładają pełne wypełnienie balustrady balkonowej.
Czym różni się balustrada balkonowa od poręczy balkonowej?
Pojęcia te są używane w zasadzie zamiennie. Co to jest balustrada, a co to jest poręcz balkonowa? Jeżeli mielibyśmy się doszukiwać niuansów, odpowiadając na pytanie, można zaryzykować tezę, że większość osób mówiąc „balustrada”, ma na myśli całokształt konstrukcji chroniącej zewnętrzny podest. Natomiast „poręcz” może być rozumiana jako ta część balustrady, którą chwyta się dłonią.
Czytaj również: Jakie elementy balustrady składają się na gotowy produkt?
Balustrada balkonowa a prawo budowlane
Dobierając zewnętrzną balustradę, należy się dostosować do precyzyjnych wytycznych określonych prawem budowlanym. Mają one związek z zapewnieniem bezpieczeństwa i wskazują głównie wysokość balustrady oraz wielkość prześwitów, które są różne w zależności od przeznaczenia budynku. Jaka balustrada na balkon spełnia wymogi prawne?
Maksymalny prześwit w balustradzie balkonowej
Ogólna zasada mówi o wypełnieniu balustrady balkonowej w sposób uniemożliwiający wypadnięcie.
- W budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego maksymalny prześwit w balustradzie nie może przekraczać 12 cm.
- W pozostałych budynkach użyteczności publicznej — 20 cm.
- Prawo nie reguluje wielkości prześwitu w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach wielopoziomowych.

W miejscach publicznych, gdzie zbiorowo przebywają dzieci, balustrady muszą mieć konstrukcję, która uniemożliwia wspinanie się i zsuwanie po poręczy balkonowej. Prawo nie definiuje natomiast, jakie wzory balustrad balkonowych metalowych są dopuszczalne.
Jaką wysokość powinna mieć balustrada zewnętrzna?
Budynki jednorodzinne mogą być wyposażone w balustrady zewnętrzne minimalnej wysokości – 0,9 m, natomiast budynki użyteczności publicznej — 1,1 m. Możliwe jest obniżenie części pionowej balustrady do wysokości minimum 0,7 m pod warunkiem uzupełnienia jej o część poziomą, która łącznie z częścią pionową daje co najmniej 1,2 m.
Osoby niepełnosprawne powinny mieć udogodnienie w postaci dodatkowych poręczy bezpośrednio na ścianach przy pochylni lub balustradach, umieszczonych na wysokości 0,75 i 0,9 m od powierzchni pochylni.
Wymogi dotyczące balustrad szczegółowo opisuje § 298 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jego pełny tekst dostępny jest tutaj.
Wzory balustrad balkonowych zewnętrznych – na co postawić?
Balustrady zewnętrzne są widocznym i przyciągającym wzrok detalem architektonicznym. Warto postawić na spójną stylistykę i zharmonizowanie stylu tego elementu z pozostałą częścią budynku. Trzeba jednak przy tym mieć na uwadze, że wybrany wzór oraz rodzaj determinują cenę zewnętrznej balustrady balkonowej.
Tanie balustrady balkonowe
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są tanie balustrady balkonowe zewnętrzne zrobione ze zwykłej stali. Nie są one jednak często wystarczająco odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Droższe (odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i nasłonecznienie), wykonane są ze stali nierdzewnej.
Metalowe balustrady balkonowe są najczęściej wybierane ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.
Kolejnym, droższym, rodzajem balustrady balkonowej są szklane balustrady zewnętrzne (ze szklanym wypełnieniem). Nie mają one wytrzymałości mechanicznej porównywalnej ze stalą, ale są za to:
- bardzo komfortowe w utrzymaniu,
- niezwykle estetyczne,
- całkowicie odporne na wilgoć.
Przeczytaj również: Szklana balustrada na balkon: wady i zalety
Nowoczesne balustrady balkonowe
Nowoczesne balustrady balkonowe zewnętrzne to proste w formie, trwałe i niezawodne konstrukcje. Jakie materiały na balustrady balkonowe są wykorzystywane do ich stworzenia? Zazwyczaj to stal lakierowana proszkowo. Oszczędny, geometryczny design i stonowana, neutralna kolorystyka sprawiają, że można je łatwo dopasować niemal do każdego budynku we współczesnym stylu.

Stalowe balustrady na balkon w nowoczesnym wydaniu sprawdzają się niemal zawsze.
Zainspiruj się: Modne balustrady balkonowe – przegląd aktualnych trendów
Materiały na balustrady balkonowe – co zastosować?
Można wymienić różne rodzaje balustrad balkonowych ze względu na materiał wykonania. Czym różnią się te metalowe od mniej typowych, szklanych?
Metalowe balustrady balkonowe
Najczęściej dziś spotykane balustrady metalowe ze stali nierdzewnej lakierowane są proszkowo na dowolny kolor. Oczywiście możliwe jest również zastosowanie innych metali (są na przykład balustrady aluminiowe czy miedziane).
Do pomalowania nowoczesnej balustrady wykorzystywane jest malowanie proszkowe lub inne (w zależności od potrzeby). Użycie stalowych profili lub zdecydowanie się na balustrady kute balkonowe zewnętrzne pozwala na uzyskanie konstrukcji estetycznej, a jednocześnie mocnej i trwałej.

Metalowe balustrady w rustykalnym stylu i charakterystycznej formie są lubiane i często spotykane na werandach i balkonach.
Szklane balustrady balkonowe
Producenci balustrad balkonowych (i nie tylko) są świadomi tego, że szkło w połączeniu ze stalą świetnie się odnajduje w nowoczesnej architekturze. Szklane balustrady nie należą do najtańszych rozwiązań, ale efekt dzięki nim osiągany bywa naprawdę wyjątkowy, dlatego wiele osób je wybiera. O tym, ile kosztuje szklana balustrada, decyduje zazwyczaj rodzaj i ilość użytego do jej produkcji szkła oraz stopień technicznego skomplikowania balustrady i jej montażu. Tutaj prawo też „ma coś do powiedzenia”. Przepisy jasno określają, że szkło zastosowane w balustradzie musi charakteryzować się:
- podwyższoną odpornością mechaniczną,
- w razie stłuczenia rozpaść się na drobne, nieostre odłamki.

Szkło w balustradzie na balkonie pozwala na regulację stopnia prześwitu. Zastosowanie piaskowanego lub innego nieprzezroczystego rodzaju przeszklenia zapewnia większą prywatność i osłonę przed słońcem.
Wypełnienie balustrady balkonowej – kolejny element, który ma znaczenie
Ażurowa, lekka konstrukcja? A może zabudowane, a zarazem ozdobne balustrady balkonowe? To kolejna decyzja, którą trzeba podjąć. Czym się kierować? Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Są to:
- bezpieczeństwo – jeśli w Twojej rodzinie są małe dzieci lub czworonogi, bardziej zabudowany rodzaj balustrady balkonowej, np. szklany będzie miał większe uzasadnienie;
- prywatność – jeśli Twój balkon jest usytuowany od frontu posesji i zamierzasz na nim spędzać dużo czasu, możesz rozważać bardziej zabudowane wypełnienie balustrady balkonowej;
- estetykę budynku – mocno zabudowany projekt balustrady balkonowej może wizualnie obciążać bryłę domu.
Wszystkie te elementy warto omówić ze specjalistą.
Ile kosztuje zewnętrzna balustrada balkonowa?
Ceny balustrad balkonowych są uzależnione od wielu składowych. Jeśli brać pod uwagę zewnętrzne balustrady metalowe i szklane, okazuje się, że najtańszym rozwiązaniem jest konstrukcja stalowa. Nieco droższym balustrada ze stali nierdzewnej, następnie – z aluminium. Na drugim końcu skali cenowej jest szkło oraz balustrady wykonane z pozostałych metali (miedź, mosiądz i inne).
Zakup gotowych elementów jest – rzecz jasna – korzystniejszy finansowo od realizacji indywidualnego zamówienia. Stopień skomplikowania i/lub personalizacja wzoru oraz łączenie wielu różnych materiałów i kolorów podwyższają cenę końcową balustrady.
Projekt balustrady balkonowej – kiedy się na niego zdecydować?
Projekt balustrady balkonowej to dobre wyjście, jeśli szukasz nietypowego, bardziej wyrafinowanego rozwiązania. Takiego, które wyróżni Twoją posesję na tle otoczenia lub np. wpisze się w „zabytkowy” charakter okolicy. W takich przypadkach można się pokusić o zamówienie indywidualnej koncepcji i samej konstrukcji.
Warto przy tym pamiętać, że na zamówienie powstają zarówno balustrady balkonowe klasyczne, jak i te nowoczesne.
I na koniec ciekawostka…
Czy ktoś pamięta, że tak lubiany i chętnie wykorzystywany wzór balustrady z charakterystycznym wybrzuszeniem nie był kiedyś jedynie ozdobnym detalem? Niespełna 300 lat temu balkony pełniły rolę typowo towarzyską. Te umieszczane od frontu budynków umożliwiały obserwację życia ulicy i miast, spotkania, rozmowy, ploteczki. Ówcześni kowale prześcigali się w kunsztownych formach. Szybko przyjęła się ta, dostosowana do XVIII-wiecznych damskich sukni. Specjalny kształt barierki mieścił wszystkie halki i falbany, nie deformując kreacji i umożliwiając damie swobodną prezentację i rozmowę.

Upodobanie do tego kształtu barierki balkonowej przetrwało – dziś także znajdziemy współczesne budynki z balustradami inspirowanym XVIII-wieczną architekturą . Na zdjęciu zabytkowy balkon z okresu hiszpańskiego baroku (zabytkowa kamienica w Barcelonie).
Poszukujesz firmy, która zaprojektuje balustradę na balkon, a następnie wykona ją i zamontuje – skontaktuj się z nami!