
Ogrodzenie palisadowe jest jednym z najchętniej wybieranych do nowoczesnych budynków. Eleganckie i minimalistyczne, a jednocześnie bardzo solidne i funkcjonalne – to kwintesencja współczesnego stylu. Jego montaż jest relatywnie prosty. Co jednak w sytuacji, gdy ma zostać postawione ogrodzenie na pochyłym terenie? Czy sposób wykonania prac jest inny? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.
Spis treści
- Dlaczego montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie to większe wyzwanie?
- Od czego zależy sposób, w jaki zostanie zamontowane ogrodzenie na pochyłym terenie?
- Techniki montażu ogrodzenia na nierównym lub pochyłym terenie
- Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie? Metoda schodkowa
- Dlaczego palisadowe ogrodzenie na spadku terenu to dobry wybór?
- Jak zrobić ogrodzenie na nierównym terenie?
Dlaczego montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie to większe wyzwanie?
Ogrodzenie działki ze spadkiem jest bardziej problematyczne niż wykonanie grodzenia na płaskim obszarze z prostego powodu. Pochylenie terenu oznacza zupełnie inny rozkład obciążeń generowanych przez podmurówkę, słupki oraz przęsła płotu. A to poważne zagrożenie dla stabilności całej konstrukcji, a w konsekwencji – dla jej trwałości oraz bezpieczeństwa dla otoczenia. Z tego względu decyzja o samodzielnym wykonaniu prac montażowych powinna być dobrze przemyślana. Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności i wiedzy w tym zakresie, efekty działań podjętych na własną rękę mogą odbiegać od oczekiwań.
Czytaj więcej: Nowoczesne ogrodzenia – co teraz jest w modzie?
Od czego zależy sposób, w jaki zostanie zamontowane ogrodzenie na pochyłym terenie?
Przygotowanie do budowy ogrodzenia na spadku terenu należy rozpocząć od dokładnej oceny warunków technicznych, jakie daje teren pod płot. To do nich są dopasowywane zarówno typ ogrodzenia, jak i jego konstrukcja oraz sposób montażu. Istotne są:
- kąt, pod jakim nachylony jest teren – największym wyzwaniem jest sytuacja, w której spad jest nierównomierny lub wynosi powyżej 24%,
- rodzaj gruntu – im mniej stabilny, tym większe wyzwanie i tym uważniej należy dobrać konstrukcję pod względem masy materiałów wykonania.
Techniki montażu ogrodzenia na nierównym lub pochyłym terenie
W pracach wykorzystuje się najczęściej dwie techniki montażu:
- równanie górą, które oznacza dążenie do zachowania równego poziomu przęseł od góry, poprzez dobieranie odpowiednich elementów podmurówki lub korzystanie z tworzonych na indywidualne zamówienie, zazwyczaj skośnych, przęseł. Sprawdza się najlepiej, gdy nachylenie jest niewielkie i znajduje się w miejscu montażu ogrodzenia frontowego;
- schodkową – przy większym nachyleniu terenu. To właśnie rozwiązanie, które należy wdrożyć, gdy płot ma powstać na bardziej stromej skarpie.
Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie? Metoda schodkowa
Kiedy skarpa ma kąt nachylenia większy niż 24 stopnie, zastosowanie metody schodkowej jest koniecznością. Nie trzeba się jej jednak obawiać – montaż płotu tą techniką może prowadzić do powstania solidnego, a zarazem estetycznego ogrodzenia. Wykonanie prac warto jednak powierzyć specjalistom, ponieważ tu wymagane są już znacznie szersze kompetencje.
Przygotowanie gruntu pod montaż ogrodzenia palisadowego metodą schodkową
Początkowe prace związane z wykonaniem ogrodzenia należy wykonać podobnie jak wówczas, gdy prowadzi się montaż płotu na płaskim obszarze. Należy po kolei:
- dokonać pomiarów i wyznaczyć obszar do wygrodzenia,
- wytyczyć przebieg ogrodzenia,
- wyznaczyć lokalizację furtki wejściowej oraz bramy wjazdowej,
- określić i oznaczyć odległości między poszczególnymi słupkami.
Trzeba jednak pamiętać, że po drodze konieczne jest przygotowanie gruntu do wykonania prac. W przypadku dużego nachylenia powierzchni trzeba o to szczególnie zadbać. Jeżeli grunt jest dość grząski lub świeżo nawieziony, należy przed posadowieniem fundamentów oraz słupków zagęścić teren – można w tym celu np. wynająć zagęszczarkę wibracyjną. Celem jest uzyskanie stabilnego podłoża, które nie osunie się pod ciężarem przęseł.
Ogrodzenie palisadowe montowane metodą schodkową
Z techniki schodkowej należy skorzystać przy większym nachyleniu terenu, a także przy mniej stabilnym gruncie. Ten sposób budowy płotu wyróżnia się tym, że podmurówka nie tworzy równoległej linii, a schodki. Dlatego zachodzi konieczność wykonania wszystkich elementów – zarówno przęseł palisadowych, jak i słupków i podmurówki – na indywidualne zamówienie. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że taki montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie można zastosować zarówno przy wykorzystaniu prefabrykowanej podmurówki, jak i samodzielnie tworzonych fundamentów.
Aby wykonać ogrodzenie metodą schodkową, należy:
- podzielić ogrodzenie na krótkie odcinki – każdy z nich stanie się kolejnym schodkiem, pozwalającym na łagodne prowadzenie linii przęseł palisadowych,
- obniżać wysokość kolejnych schodków o taką samą wartość – wysokość „skoków” jest uzależniona zarówno od zamysłu estetycznego inwestora, jak również od stopnia pochylenia skarpy. Schodki będą tym bardziej strome, im wyższy kąt nachylenia skarpy, na której znajduje się płot.

Chcesz zbudować ogrodzenie na pochyłym terenie? Przęsła palisadowe to dobre rozwiązanie. Zobacz, jak dobrać technikę montażu do warunków na posesji. Kliknij!
Dlaczego palisadowe ogrodzenie na spadku terenu to dobry wybór?
Ogrodzenie typu palisadowego sprawdza się idealnie na spadku zarówno ze względów estetycznych, jak również funkcjonalnych. Wizualnie przęsła palisadowe na skosie prezentują się atrakcyjnie i subtelnie. Za to od strony technicznej istnieje możliwość wykorzystania solidnych, ale lżejszych materiałów. Można np. sięgnąć po lekkie przęsła aluminiowe czy te wykonane z drewna. Również pustaki z kamienia łupanego są relatywnie lekkie (zwłaszcza w porównaniu do kamiennych bloków, np. z piaskowca czy granitu), przez co cała konstrukcja nie jest podatna na osunięcie terenu.
Poza tym takie ogrodzenie można zaprojektować zgodnie z własnym pomysłem i dopasować jego design do charakteru posesji. Dlatego to zawsze dobre rozwiązanie.
Jak zrobić ogrodzenie na nierównym terenie?
Zadanie wykonania ogrodzenia palisadowego najlepiej jest powierzyć w ręce ekspertów – nawet najmniejszy błąd, choćby przy osadzaniu słupków, może się odbić na stabilności powstałego płotu. Wbrew pozorom, skorzystanie z usługi montażowej nie podnosi znacząco kosztów wykonania ogrodzenia, a pozwala zaoszczędzić czas i nerwy.
Jeśli zamierzasz wygrodzić teren na pochyłości, skontaktuj się z ekspertami Płotex. Znajdziemy bezpieczne, estetyczne i ekonomiczne rozwiązanie!