Stary dom w nowoczesnym stylu – czy to w ogóle możliwe? Choć takie połączenie wydaje się dość kuriozalne, wystarczy trochę kreatywności, aby zmienić charakter posesji i nadać jej zupełnie inny klimat. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby budynek i jego otoczenie nabrały designerskiego posmaku? Oto kilka rozwiązań, które możesz zastosować na zewnątrz, aby dodać mu lekkości.
Spis treści
Stary dom w nowoczesnym stylu, czyli jakim?
„Stary dom” to bardzo względne pojęcie. Może się pod nim kryć zarówno mający ponad 100 lat budynek w stylu dworkowym, drewniana chatka o rustykalnym klimacie, jak również modernistyczna willa z lat 30-tych ubiegłego stulecia. Już to wyliczenie pokazuje, z jak zróżnicowanymi obiektami można się mierzyć. Każdy z nich będzie potrzebował zupełnie innych zmian, które nadadzą lekkości i stylu.
Dlatego zanim zdecydujesz się np. na nowoczesne ogrodzenie, nowe balustrady, przeszklenia czy inne rozwiązanie, przyjrzyj się dobrze specyfice budynku i możliwościom, jakie daje. Choć połączenie najmodniejszych obecnie elementów ze starym designem zawsze będzie nieco kontrastowe, w tym działaniu musi być metoda. A to oznacza, że powinny one ze sobą harmonizować.
Dobra wiadomość jest taka, że nowoczesny styl ma wiele oblicz. Można więc z niego „wyciągnąć” to, co pasuje do budynku sprzed lat i pozwoli uzyskać eklektyczną, ale nadal spójną aranżację. A co dokładniej wybrać? Mamy dla Ciebie 4 ciekawe propozycje.
Wymiana okien w budynku
Okna są jednym z tych elementów, które bezapelacyjnie definiują charakter budynku. W starych domach najczęściej można spotkać okna skrzynkowe lub krosnowe. Mają niepowtarzalny styl, jednak to właśnie one w dużej mierze sprawiają, że budynek wygląda na stary. Można to zmienić – opcją jest wymiana okien.
Rozwiązań, po które można sięgnąć w tym zakresie, jest co najmniej kilka. Pierwsze i podstawowe to wymiana stolarki okiennej o bardziej minimalistycznym i prostym designie. Dobrze sprawdzą się np. okna aluminiowe.
Bardziej radykalnym, ale zarazem efektywniejszym rozwiązaniem – zwłaszcza w budynkach w stylu modernistycznym albo tych z czerwonej cegły – jest poszerzenie otworów okiennych i stworzenie dużych przeszkleń, np. w salonie domu. Trzeba pamiętać, że taki krok jest możliwy wyłącznie, jeśli pozwalają na to warunki techniczne, ale „efekt wow” będzie dzięki temu murowany! Bryła nabierze lekkości, a do wnętrza pokoju dziennego wpadnie znacznie więcej światła.
Budowa nowego ogrodzenia
Ogrodzenie to wizytówka posesji i pierwsze, co rzuca się w oczy każdemu, kto ją odwiedza. Dlatego jego wymiana na nowe to prosty sposób na wprowadzenie efektownych zmian. A jakie nowoczesne ogrodzenie wybrać? Stoi przed Tobą ogrom możliwości.
Świetny pomysł to na przykład ogrodzenie nowoczesne palisadowe. Jego panele – ułożone pionowo lub poziomo – prezentują się bardzo elegancko i nowocześnie, a przy tym są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. To oznacza, że będą się prezentować nieskazitelnie przez wiele lat.
W styl nowoczesny domu dobrze wpisze się również ogrodzenie aluminiowe z designerskimi przęsłami – np. takimi ozdobionymi geometrycznymi wzorami. Możesz również pomyśleć o gabionowych przęsłach – idealnych zarówno do stworzenia niebanalnego ogrodzenia frontowego, jak i bocznego, między Twoją działką a sąsiednią.
Czytaj więcej: Nowoczesne ogrodzenia – co jest teraz w modzie?
Rearanżacja podjazdu i ogrodu
Przyjrzyj się krytycznym okiem terenowi posesji. Jak wygląda chodnik prowadzący do domu? Jak prezentuje się podjazd? Jakie rośliny rosną dookoła budynku? Wystające korzenie, szara i popękana kostka brukowa i zarośnięty ogród nie robią dobrego wrażenia. Przearanżowanie tej przestrzeni to prosty sposób, na to, aby cały teren nabrał lekkości. Koniecznie pomyśl też o tym, aby zamontować punktowe oświetlenie – np. niewielkie lampy podświetlające elewację budynku. To również doda kompozycji posmaku nowoczesności!
Pamiętaj: ogród będzie się modnie prezentował tylko wówczas, jeśli zwieńczy go płot nowoczesny!
Czytaj więcej: Nowoczesne ogrodzenie frontowe – 5 rozwiązań dla wymagających
Nowe balustrady – szklane, aluminiowe lub z łączonych materiałów
Wymiana balustrad – zarówno barierek, jak i całych przęseł – również pozwoli wprowadzić do budynku styl nowoczesny. Najlepiej będą wyglądały balustrady wykonane ze stali nierdzewnej – solo lub w połączeniu ze szkłem. Balustrada szklana zewnętrzna będzie idealnym zwieńczeniem balkonu na piętrze. Stalowa i minimalistyczna sprawdzi się jako ogrodzenie patio skierowanego w stronę ogrodu. Nie zapomnij również o tym, aby wymienić barierki i poręcze przy schodach prowadzących do budynku. Dobrze, jeśli wszystkie nowe elementy będą utrzymane w spójnym stylu.
Najłatwiejsze zmiany, które pozwolą Ci zaaranżować stary dom w nowoczesnym stylu, to wymiana ogrodzenia oraz balustrad. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Zapraszamy do współpracy!