
Ogrodzenie frontowe to wizytówka Twojej posesji – tu efekt „wow” jest jak najbardziej pożądany. Zastanawiasz się, w co zainwestować i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę top 3 rozwiązań. Naszym zdaniem to najlepsze ogrodzenia do montażu od frontu działki. Sprawdź, która opcja jest dla Ciebie najatrakcyjniejsza.
Spis treści
Dobre ogrodzenie frontowe – na co zwrócić uwagę?
Zanim przejdziemy do listy najpopularniejszych i najchętniej wybieranych ogrodzeń frontowych, warto wyjaśnić, dlaczego to ta część płotu jest uznawana za kluczową. Odpowiedź jest prosta – to właśnie ogrodzenie frontowe jest pierwszym „punktem styku” gościa z Twoją posesją i tym elementem, który jest najlepiej widoczny z zewnątrz. Właśnie dlatego powinno ono:
- pokazywać, jak dobrze jest zabezpieczona Twoja nieruchomość – stan ogrodzenia może wiele powiedzieć np. potencjalnym złodziejom, którzy poszukują nowego celu. Dlatego powinno ono być jak najsolidniejsze i zadbane. To jasny sygnał, że dbasz o swoje bezpieczeństwo, co może zniechęcić do nieproszonej wizyty;
- być dobrze dopasowane do estetyki budynku – tak, aby tworzyło z nim spójną całość pod względem designu,
- odpowiadać charakterowi otoczenia budynku.
Warto przy tym pamiętać, że ogrodzenia frontowe nie muszą być wykonane w tym samym stylu co np. wygrodzenie tylnej części posesji. Jeżeli chcesz np. zaoszczędzić na inwestycji w płot, możesz zamówić bardziej reprezentacyjną partię frontową i funkcjonalną oraz solidną, ale już mniej kosztowną część montowaną za domem. Wszystko jednak zależy od warunków panujących na Twojej posesji oraz od Twoich oczekiwań.
Czytaj więcej: 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując ogrodzenie domu
Najlepsze ogrodzenia frontowe – nasze 3 propozycje
Jako ogrodzenie frontowe można wykorzystać właściwie każdy typ płotu. Wiele zależy od tego, jaki design najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom oraz jakie funkcje ma pełnić ogrodzenie. Oto trzy rozwiązania, które są najchętniej wybierane przez naszych klientów.
Opcja nr 1: Ogrodzenia gabionowe
Gabiony to ogrodzenia, w których kluczowymi elementami są specjalne, metalowe kosze wypełnione najczęściej kruszywem lub kamieniem naturalnym. W oparciu o tę koncepcję powstają nietuzinkowe i bardzo nowoczesne ogrodzenia. Takie, które świetnie współgrają zarówno z nowoczesnymi bryłami budynków, jak i np. z tymi w stylu skandynawskim, a nawet bardziej klasycznych. Co ważne, gabionowe przęsła można przeplatać z tymi wykonanymi z drewna czy metalu. Tak powstają unikatowe ogrodzenia, które zwracają na siebie uwagę.
Ogrodzenia gabionowe to dobry wybór, jeśli zależy Ci na:
- niewygórowanym koszcie – w przypadku ogrodzeń gabionowych cena nie jest wysoka, a płoty wyróżniają się wysoką trwałością. Dlatego mówi się o nich jako o najbardziej ekonomicznych,
- efektownym, nowoczesnym designie – gabiony pozwalają wyjść poza klasyczny styl,
- dobrym zabezpieczeniem posesji przed nadmiernym hałasem – przęsła gabionowe doskonale odbijają fale dźwiękowe, pomagając w odcięciu się np. od głośnych dźwięków ruchliwej ulicy. Dlatego do dobry wybór na posesjach przy ruchliwych drogach oraz tych położonych blisko centrum miasta,
- szybkim montażu – prace postępują szybko, m.in. dlatego, że kosze gabionowe wypełnia się kruszywem dopiero po zainstalowaniu.
Opcja nr 2: Ogrodzenia palisadowe
Ogrodzenia palisadowe łączą w sobie najlepsze cechy designerskich płotów nowoczesnych oraz tych tradycyjnych. To te, których przęsła przybierają formę poziomych lub pionowych elementów. Mogą one być szerokie i mocno zabudowane, ale także bardziej „ażurowe” i przepuszczać więcej światła na teren posesji.
To bardzo szeroka kategoria ogrodzeń frontowych, wśród których znajdziesz m.in.:
- proste ogrodzenie palisadowe pionowe, wyglądające niczym dawny, drewniany płot. Najlepiej sprawdzi się, jeśli chcesz wybudować niskie ogrodzenie, które jedynie wytyczy granice posesji, ale nie będzie jej mocno osłaniać,
- minimalistyczne ogrodzenie palisadowe pionowe – jego ciasno ułożone segmenty nie pozwalają wspiąć się potencjalnemu złodziejowi po ogrodzeniu niczym po drabinie, a jednocześnie dobrze chronią posesję przed ciekawskim wzrokiem przechodniów. Pozioma orientacja dobrze współgra z płaskimi, jednokondygnacyjnymi bryłami domów.
Ten typ ogrodzenia jest dobrym wyborem, jeżeli szukasz rozsądnej równowagi między ceną a jakością, a jednocześnie szukasz ogrodzenia, które wpisze się w najnowsze trendy. Do tego typu płotu z łatwością dopasujesz odpowiednią furtkę oraz bramę.
Opcja nr 3: Ogrodzenia metalowe kute
Klasyczne ogrodzenia kute to najbardziej elegancka opcja ze wszystkich. Solidne i ciężkie przęsła o ciekawym wzorze prezentują się w wyjątkowo wyrafinowany sposób. Dlatego dobrze wyglądają, gdy dom znajdujący się na posesji został wybudowany w stylu pałacowym czy dworkowym albo retro.
To dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz, aby front Twojej posesji prezentował się stylowo i z klasą. Pamiętaj jednak, że ten typ ogrodzenia może być bardziej kosztowny niż np. gabiony czy przęsła palisadowe, ale też znacznie bardziej ozdobny.
Uwaga! W przypadku ogrodzeń kutych cena może rosnąć także z uwagi na wyższe wymagania montażowe – potrzebne mogą być np. bardziej solidny fundament i grubsza podmurówka.
Nie jesteś pewien, którą wersję ogrodzenia frontowego wybrać? Skontaktuj się z naszymi doradcami i uzyskaj więcej informacji!