Część Twojej działki stanowi skarpa? Pomiędzy Twoją posesją a sąsiadującą jest duża różnica wysokości? A może chcesz stworzyć ogród piętrowy? W każdej z tych sytuacji będzie Ci potrzebny murek oporowy. Zobacz, czym dokładnie jest oraz – co najważniejsze – z czego zrobić murek oporowy.
Co to jest murek oporowy?
Murek oporowy jest konstrukcją, która zabezpiecza przed osuwaniem się gruntu w sytuacji, gdy ponad poziomem chronionego terenu znajduje się nasyp ziemny. W takim przypadku, zwłaszcza gdy nasyp powstał z luźnego materiału, choćby piasku, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia.
Dobrze wykonany mur oporowy skutecznie chroni przed poziomym parciem gruntu, nie dopuszczając do powstawania groźnych i problematycznych osuwisk.
Czytaj też: Ogrodzenie na podmokłym terenie – wskazówki
Gdzie może powstać murek oporowy?
Mur oporowy wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z masywnymi konstrukcjami, które powstają przy drogach publicznych – na przykład na terenach górskich. Jednak w rzeczywistości murki oporowe bardzo często są wykonywane na działkach prywatnych, na których stoją domy jednorodzinne. Mogą one powstać zarówno z konieczności, jak i ze względów estetycznych.
Najczęściej murki oporowe stawia się:
- pomiędzy dwiema sąsiadującymi działkami, gdy ich poziomy znacznie się różnią i nie ma możliwości wyrównania ich lub po prostu nie ma tego w planach inwestycyjnych,
- kiedy działka znajduje się na skarpie – wówczas konieczne jest wykonanie solidnej konstrukcji, która zapobiegnie osuwaniu się terenu, zarówno na obszar działki, jak i np. na sąsiadujący z nią chodnik,
- gdy ma powstać elegancki ogród piętrowy – to ciekawe rozwiązanie zarówno gdy działka jest pochyła, jak i kiedy szuka się ciekawego sposobu na aranżację przestrzeni zielonej.
Z czego zrobić murek oporowy?
Pytanie o to, z czego murek oporowy, pojawia się bardzo często. Nie ma jednak jednej dobrej odpowiedzi – wszystko zależy od tego:
- gdzie i w jakim celu ma powstać taka konstrukcja – przykładowo, jeśli do zabezpieczenia jest duży nasyp ziemny z luźnego materiału, może być potrzebny solidniejszy murek,
- jaki efekt estetyczny chcesz osiągnąć,
- jaki masz budżet na postawienie murku oporowego.
Oto kilka opcji, po które możesz sięgnąć.
Murek oporowy betonowy
Mur oporowy z bloczków betonowych to solidna, a zarazem prosta do wykonania konstrukcja. Powstaje z prefabrykowanych elementów, przez co czas stawiania takiego ogrodzenia jest krótki, a jego cena – dość atrakcyjna.
Mur oporowy z gabionów
Gabiony to specjalne metalowe kosze, które powstają z prętów i siatki stalowej. Są one wypełniane zazwyczaj kruszywem drogowym lub kamieniami polnymi, tworząc solidną, a zarazem estetyczną konstrukcję. Dużym plusem zastosowania tego rozwiązania jest wysoka przepuszczalność wody, jaką zapewnia murek oporowy z gabionów. Dlatego można go zastosować zarówno na granicy działki, jak i w dowolnym innym miejscu.
Murek oporowy z kamienia
Kamienny murek oporowy jest przez wielu uznawany za najciekawszy pod względem estetycznym – zwłaszcza jeśli wybierze się odpowiedni typ materiału wykonania, np. piaskowiec czy granit albo kamień polny. Trzeba jednak pamiętać, że równocześnie jest to najdroższe rozwiązanie. Alternatywą dla niego będzie zastosowanie już wcześniej wspomnianych prefabrykatów betonowych, które mogą zostać uformowane i wybarwione zgodnie z pożądanym efektem.
Murek oporowy z drewna
Murek oporowy z palisady drewnianej to proste i niedrogie rozwiązanie, które ma jednak ograniczony zakres zastosowania. Możesz wybrać taką konstrukcję np. przy tworzeniu ogrodu piętrowego. Jednak już przy tworzeniu murku oporowego na granicy działki, gdy do „podtrzymania” jest duża skarpa – będzie to ryzykowne. Powód jest prosty: nawet najlepiej zaimpregnowane drewno jest wrażliwe na wilgoć. Jej obecność w glebie z czasem osłabi powstałą zaporę, co spowoduje, że trzeba będzie postawić nową.
Jak wybrać odpowiedni mur oporowy?
Wybranie odpowiedniego materiału na murek oporowy oraz jego zbudowanie to zadania, które mogą być poważnym wyzwaniem – zwłaszcza że nieumiejętne wykonanie prac może doprowadzić do szybkiego zniszczenia konstrukcji. Dlatego jeśli chcesz postawić murek oporowy skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
A jeżeli jesteś ciekawy, jakie ogrodzenia tworzymy, koniecznie przejrzyj zdjęcia realizacji i zobacz, jak zróżnicowane projekty wykonujemy.