
Wybór ogrodzenia to bardzo ważna kwestia: w końcu to właśnie ogrodzenie zabezpiecza teren naszej posesji. Z jednej strony bierzemy pod uwagę trwałość, jakość i niezawodność, z drugiej – zależy nam także na wyborze estetycznego rozwiązania. Szczególnie w przypadku dużych powierzchni wygląd ogrodzenia ma duże znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na użyte do produkcji materiały, ale również wykończenie. Nie bez znaczenia jest także cena, bowiem ogrodzenie dużej działki może wiązać się z wysokimi kosztami. Jakie ogrodzenie na działkę wybrać? Z czego wykonane są nowoczesne ogrodzenia? Czy ogrodzenie metalowe to jedyne bezpieczne rozwiązanie? Poniżej informacje o materiałach ogrodzeniowych, dzięki którym z pewnością uda się wybrać ogrodzenie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.
Spis treści
Ogrodzenie z siatki – czy warto?
Jeśli chodzi o ogrodzenie z siatki, z całą pewnością jest to najtańszy wariant ogrodzenia działki. Siatka ogrodzeniowa ma kilka zalet, a do najważniejszych należy zaliczyć łatwość montażu. Tego rodzaju płot można postawić nawet samodzielnie; w Internecie dostępnych jest wiele wskazówek dotyczących tego, jak zrobić ogrodzenie z siatki. Potrzeba tu jedynie słupków, betonu do ich zamocowania, naciągacza do drutów, drutu naciągającego, przelotek i prętów napinających. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest.
Siatka ogrodzeniowa jest elastyczna, stosunkowo odporna na działanie czynników atmosferycznych, a ze względu na niską cenę, często wykorzystywana jest do tworzenia ogrodzenia na dużych działkach. Siatkę wykorzystuje się jednak nie tylko do ogradzania posesji, ale również pól uprawnych, sadów, ogródków warzywnych czy szkółek leśnych. Brzmi jak rozwiązanie idealne?
Niestety, nie wygląda zbyt reprezentacyjnie, dlatego trudno uznać ją za eleganckie wykończenie aranżacji posesji. Nie ma co także oszukiwać się w kwestii trwałości takiego rozwiązania: wystarczą solidne nożyce do drutu, by sforsować ogrodzenie wykonane ze zwykłej siatki. Jeśli jednak potrzebne jest szybkie, prowizoryczne zabezpieczenie posesji lub trzeba ogrodzić drzewa czy uprawy, chroniąc je przed dzikimi zwierzętami, zwykła siatka ogrodzeniowa to całkiem niezły wybór. Ogrodzenie z siatki można także wykorzystać do zabezpieczenia ogródka działkowego i innego miejsca, w którym nie przechowuje się cennych przedmiotów.
Ile kosztuje ogrodzenie z siatki? Jeden metr siatki to – w zależności od rodzaju siatki – koszt około 7 do 10 zł. Do ceny należy doliczyć jednak koszt słupków i innych materiałów, a także robociznę.
Nowoczesne ogrodzenia = ogrodzenia aluminiowe
Aluminium kojarzy się niektórym przede wszystkim z cienkimi, prostymi do wygięcia blaszkami. Zdecydowanie pora zaktualizować wiedzę, ponieważ nowoczesne ogrodzenia z aluminium cieszą się coraz większą popularnością!
Aluminium jest materiałem bardzo trwałym, a odpowiednie zabezpieczenie za pomocą lakierowania proszkowego sprawia, że ogrodzenie aluminiowe jest odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na korozję. Dzięki temu nie wymaga w zasadzie żadnych dodatkowych prac konserwatorskich i służy niezawodnie przez długie lata. Przęsło ogrodzeniowe wykonane z aluminium jest o wiele lżejsze od stalowego, dzięki czemu bez problemu może być transportowane oraz montowane.
W jaki sposób powstaje ogrodzenie aluminiowe? Poszczególne części wycinane są za pomocą lasera, dlatego w przypadku ogrodzenia na zamówienie, aluminiowe jest stosunkowo niedrogim i zarazem efektownym rozwiązaniem. Ze względu na duży wybór wzorów jest to ogrodzenie nowoczesne, pasujące zarówno do prostej, minimalistycznej budowli, jak i nowoczesnego domu o ciekawej bryle. W ofercie producentów znaleźć można klasyczne ogrodzenia w odcieniach szarości lub ogrodzenie imitujące drewno. Ze względu na to, że z aluminium bez problemu można wykonać ogrodzenie na wymiar, wiele firm decyduje się na taki rodzaj zabezpieczenia firmowej posesji.
Wybierając proste ogrodzenie aluminiowe możesz mieć pewność, że wybierasz rozwiązanie, które przez długie lata nie wyjdzie z mody i jednocześnie będzie stanowiło doskonałe zabezpieczenie posesji.
Czytaj dalej: Ogrodzenie aluminiowe – co warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy ogrodzenie z aluminium to dobre rozwiązanie na Twoją posesję? Zobacz, jakie są rodzaje tych ogrodzeń oraz ich właściwości. Kliknij teraz!
Ogrodzenie łupane – oryginalne i naturalne
Ogrodzenie z naturalnego piaskowca to marzenie wielu osób. Takie kamienne ogrodzenie w nieco śródziemnomorskim stylu jest proste i bezpretensjonalne, a jednocześnie nadaje całej posesji elegancji. Kamień jest jednak materiałem kosztownym i trudnym w montażu, dlatego warto zdecydować się na tańszą i zarazem wygodniejszą alternatywę.
Ogrodzenia z pustaka łupanego są estetyczne i niemal uniwersalne, a zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwala na uzyskanie odporności na mróz i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Pustaki są także wytrzymałe, dlatego ogrodzenie wykonane z tego materiału służy przez długie lata.
Jeśli ktoś zastanawia się, jak zrobić ogrodzenie panelowe, by połączyć ze sobą drewno i kamień, odpowiedzią jest ogrodzenie łupane, które umożliwia stworzenie niebanalnego i jednocześnie naturalnego płotu. To rozwiązanie będzie idealnie komponowało się zarówno z domem o prostej bryle, jak i eleganckim, bogato zdobionym budynkiem. Ogrodzenie łupane może być również wykorzystywane jako zabezpieczenie osuwającego się terenu.
Szukasz ogrodzenia, które będzie pasowało do niemal każdego ogrodu? Zależy ci na rozwiązaniu, które nie będzie zbyt mocno rzucało się w oczy i nie przyćmi bryły budynku? A może cenisz sobie wysoką jakość oraz trwałość? Ogrodzenie łupane to idealna propozycja dla ciebie. Ze względu na stosunkowo prosty montaż i możliwość łączenia ze sobą pustaków, możesz również bez problemu zmienić wysokość ogrodzenia swojej posesji.
Czytaj dalej: Ogrodzenie łupane – zalety i sposób pielęgnacji

Ogrodzenie łączące różne materiały.
Ogrodzenie metalowe – klasyka, która nie wychodzi z mody
Jeśli chodzi o ogrodzenia na zamówienie, największą popularnością cieszą się przede wszystkim ogrodzenia kute.
Można zdecydować się na tradycyjne łuki, secesyjne zdobienia lub nowoczesne, geometryczne ogrodzenie. Producent oferuje nie tylko duży wybór kształtów, ale również możliwość łączenia metalu z drewnem czy kamieniem. Ogrodzenie metalowe to nie tylko doskonały sposób na ochronę posesji, ale również jej ozdobienie. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy na posesji jest balkon, taras lub ozdobna balustrada schodów – warto dobrać te elementy w taki sposób, by wraz z kutym ogrodzeniem tworzyły spójną całość. Ogrodzenia wykonane z kutego metalu wykorzystywane są także jako osłona parków lub ogrodów – fantazyjne wzory pięknie bowiem komponują się ze świeżą zielenią.
Aby ogrodzenie metalowe służyło przez długie lata, niezbędne jest zabezpieczenie go przed działaniem czynników atmosferycznych; najlepiej postawić na ogrodzenie ocynkowane, chromowane i zabezpieczone przed korozją.
Ile kosztuje ogrodzenie z kutego metalu? Wiele zależy nie tylko od wielkości działki (a co za tym idzie – długości ogrodzenia), ale przede wszystkim od złożoności wzoru. Warto jednak zainwestować w kuty płot.
Jeśli zależy ci na klasycznym, ozdobnym wykończeniu oraz cenisz sobie elegancję, postaw na ogrodzenie kute. Spokojnie, wcale nie musi być ono utrzymane w stylistyce retro: coraz częściej kute ogrodzenia występują jako zabezpieczenie nowoczesnych domów o ciekawym, oryginalnym wykończeniu.