Ogrodzenie terenu, na którym znajduje się dom jednorodzinny, to jeden z ważnych elementów przygotowania nieruchomości do użytkowania. Pytanie jednak, na którym etapie budowy domu je montować? Czy od razu warto inwestować w docelowy płot? Dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Czy płot na działce jest koniecznością?
Odpowiadając na powyższe pytanie, trzeba rozgraniczyć dwie kwestie: etap budowy domu i prowadzenia prac na terenie działki oraz moment, gdy posesja jest już gotowa do zamieszkania. Wymogi w każdej z tych sytuacji są inne.
Płot na działce na etapie budowy domu
Zgodnie z zapisami prawa budowlanego, momentem, kiedy trzeba ogrodzić działkę, jest czas rozpoczęcia prac na jej terenie. Można więc powiedzieć, że przygotowanie ogrodzenia terenu budowy jest jednym z pierwszych działań, które trzeba wykonać na posesji, gdy chce się postawić budynek.
Taki płot na działce musi spełniać określone wymogi formalne. Powinien:
- mieścić się w granicach działki – oznacza to, że nie możesz wykraczać z takim ogrodzeniem poza teren będący Twoją własnością. Nie musisz jednak, przechodząc kolejne etapy budowy domu, wygradzać całego obszaru, a jedynie ten, w którym bezpośrednio toczą się prace,
- mieć minimum 1,5 wysokości – może być również wyższy, chociaż trzeba pamiętać, że wygrodzenie powyżej 2,2 m wysokości musisz zgłosić do urzędu gminy,
- być wykonany z materiałów niezagrażających bezpieczeństwu ludzi i zwierząt – niedopuszczalne są m.in. ostre elementy,
- otaczać powstający budynek w odległości minimum 1/10 wysokości wznoszonej konstrukcji. Oznacza to, że jeśli Twój dom jednorodzinny ma mieć zgodnie z projektem wysokość 7 m, płot na działce nie może być postawiony bliżej niż 70 cm od zaplanowanych fundamentów. Ale uwaga! Jeśli planujesz składowanie na posesji materiałów budowlanych, muszą one zostać umieszczone minimum 75 cm od granicy ogrodzenia. A to zwiększa minimalny dystans między płotem a fundamentami budynku.
Warto przy tym pamiętać, że postawienie takiego ogrodzenia od strony drogi dojazdowej do działki może wiązać się z koniecznością uzyskania zgody od administratora tej drogi.
Ogrodzenie działki po zakończeniu wszystkich etapów budowy domu jednorodzinnego
Kiedy zakończysz wszystkie prace budowlane, możesz rozmontować tymczasowe ogrodzenie terenu. To, czy postawisz stałe ogrodzenie, zależy wyłącznie od Ciebie – z prawnego punktu widzenia nie ma takiego wymogu. Jednak w praktyce jest to konieczność, ponieważ płot na działce:
- jasno zaznacza granice Twojej nieruchomości, co zapobiega ewentualnym nieporozumieniom z sąsiadami czy np. parkowaniu na Twoim trawniku obcych samochodów,
- zwiększa Twoją prywatność – co jest istotne, zwłaszcza gdy mieszkasz w ruchliwym miejscu,
- podnosi bezpieczeństwo posesji – zmniejsza ryzyko przedostania się na teren nieruchomości niepożądanych gości.
Warto więc zastanowić się nie nad tym, czy, ale raczej kiedy ogrodzić działkę na stałe.
Czytaj też: Top 3 najczęściej wybieranych ogrodzeń frontowych do domu
Stałe ogrodzenie już na etapie budowy domu jednorodzinnego?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dwukrotne grodzenie działki – najpierw na czas prac budowlanych, a potem już na stałe – to zbędna inwestycja. W końcu można by postawić płot “raz, a porządnie”, ponosząc jednorazowy wydatek. Jednak w praktyce taka decyzja może być ryzykowna. Powód jest prosty: wysokiej jakości ogrodzenie postawione na zbyt wczesnym etapie budowy może zostać uszkodzone – szczególnie wówczas, gdy na terenie obiektu jest użytkowany ciężki sprzęt.
Poza tym warto pamiętać, że aby na posesję wjechała koparka czy inna maszyna budowlana lub samochód dostawczy, może być potrzebne większe niż standardowe światło bramy. Takie pojazdy bardzo często muszą mieć też możliwość dostania się na teren budowy z różnych stron. Dlatego na tym etapie znacznie lepiej sprawdza się płot tymczasowy, np. taki, którego przęsła można dość łatwo demontować. Mogą to być proste, kratowe panele. Czy wiesz, że nie musisz ich nawet kupować? Takie tymczasowe ogrodzenie można wynająć i pozbyć się go już po zakończeniu prac. To pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyspieszyć montaż i demontaż takiego płotu.
Kiedy ogrodzić działkę na stałe?
Dobrym momentem na montaż stałego płotu na działce jest chwila, kiedy zostaną zakończone wszelkie prace na zewnątrz nowo powstałego budynku i nie ma już potrzeby stosowania ciężkiego sprzętu czy dowozu na posesję ponadgabarytowych materiałów. Wówczas jednak – o ile budowa formalnie się nie zakończyła – prace związane z usunięciem ogrodzenia tymczasowego i postawieniem właściwego muszą być przeprowadzone w krótkim czasie.
Dlatego rozsądniejsze może być poczekanie z wykonaniem prac związanych z ogrodzeniem, aż do oficjalnego zakończenia budowy domu. Jeśli chcesz przyspieszyć proces wykonania prac, możesz zgłosić się do producenta ogrodzeń z wyprzedzeniem – wcześniejsze przygotowanie projektu i ustalenie terminu montażu pozwoli zaoszczędzić czas, a jednocześnie na spokojnie podjąć decyzje odnośnie do designu samego płotu.
Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do specjalistów Płotex. Wspólnie wybierzemy nowoczesne ogrodzenie na Twoją posesję i zaplanujemy optymalny moment na jego montaż.