Furtka – to obok bramy i ogrodzenia – najważniejszy element wpływający na wizerunek posesji. Wyznacza granicę prywatnego terenu i broni do niej dostępu, dlatego musi być praktyczna, bezpieczna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Bardzo ważny jest jednak również jej wygląd. Jak powinna być wykonana furtka ogrodzeniowa? Sprawdź, czy lepiej wybrać model metalowy czy kuty.
Spis treści
Furtka ogrodzeniowa – jak dobierać?
Furtka to obowiązkowy element każdego ogrodzenia – to właśnie ona umożliwia wygodne wejście na działkę. Zazwyczaj umieszcza się ją na wprost drzwi frontowych, aby maksymalnie skrócić drogę przejścia.
Standardowa furtka do ogrodzenia ma szerokość 90 cm, choć znacznie częściej montuje się modele nieco szersze, które zapewniają wygodniejsze użytkowanie. Jej wysokość i styl powinny być dopasowane do bramy oraz płotu, a także budynku znajdującego się na posesji i całej jej aranżacji. Dlatego zastosowane materiały czy kolorystyka często korespondują z wykończeniem elewacji domu lub innymi detalami architektonicznymi.
W Polsce popularne są zarówno furtki kute w tradycyjnym stylu, jak i nowocześniejsze furtki metalowe. Te pierwsze są efektem pracy kowala, zazwyczaj mają więc unikalny design. Często posiadają bogate zdobienia, co dodaje im wyjątkowości i elegancji. Furtka metalowa również może przypominać stylem furtkę kutą, ale może być też znacznie bardziej nowoczesna w formie. Opcji w tym przypadku jest znacznie więcej, co potwierdzają oferty producentów.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj furtki? Należy brać pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- estetyka (indywidualny gust),
- dopasowanie do stylu, w jakim wykonane jest ogrodzenie,
- dopasowane do stylu architektonicznego budynku, wyglądu elewacji i detali (dachu, balustrad, stolarki itp.), a także ogrodu,
- bezpieczeństwo,
- trwałość,
- wygodę użytkowania oraz konserwacji.
Furtka kuta – elegancka i unikalna
Furtka kuta to – jak już wspomniano – produkt unikalny, powstający na specjalne zamówienie w zakładzie kowalskim. Istnieje możliwość wykonania niemal dowolnego wzoru – w tym przygotowanego indywidualnie. Furtki kute często postrzegane są więc jako ekskluzywne. Potwierdza to cena – zwykle tego typu elementy są najdroższe. Jest to jednak idealny wybór dla każdego, komu zależy na oryginalności. Na pewno będzie się prezentować majestatycznie i bardzo elegancko.
Furtka kuta będzie najbardziej pasować do posesji o tradycyjnym charakterze. Świetnie komponuje się np. z dużymi domami w stylu dworkowym. Oczywiście brama wjazdowa wówczas również powinna być kuta. Świetnym wyborem będzie ogrodzenie w takim samym stylu, uzupełnione np. o solidne słupki i podmurówkę z pustaków betonowych imitujących kamień lub z cegły klinkierowej.
Furtka kuta ma jednak pewne wady. Poza wysoką ceną problem może stanowić jej odporność. Co prawda bardzo trudno uszkodzić ją mechanicznie, ale jest narażona na korozję. Trzeba więc kontrolować stan metalu i poddawać go regularnej konserwacji w celu ochrony przed rdzą. Należy ponadto pamiętać, że elementy kute są bardzo ciężkie, dlatego taka furtka będzie dość trudna w otwieraniu. Wymaga również doboru odpowiednich zawiasów, które zniosą duże obciążenie. Warto również zwrócić uwagę na to, że bogato zdobione elementy kute na pewno nie pasują do każdego otoczenia. Są bardzo wyraziste, dlatego dominują w aranżacji. Oznacza to, że trzeba je bardzo starannie dobierać.
Czytaj dalej: Ogrodzenia kute a korozja
Furtka metalowa – nowoczesna i praktyczna
Furtka metalowa może wizualnie przypominać furtkę kutą, choć zwykle jej design jest znacznie prostszy. Najczęściej wykonuje się ją ze stali, dzięki czemu jest bardzo solidna, a jednocześnie lżejsza. W ofertach producentów można znaleźć wiele wzorów pasujących zarówno do tradycyjnej, jak i do nowoczesnej architektury. Dlatego furtka metalowa jest na pewno bardziej uniwersalnym wyborem. Bez większego trudu można znaleźć projekt, który posłuży Ci przez długie lata.
Furtka metalowa w połączeniu z taką samą bramą oraz przęsłami ogrodzenia będzie wyglądać bardzo szykownie, spójnie i estetycznie. Można ją również zestawić z płotem utrzymanym w innym stylu – np. zbudowanym z pustaka łupanego. Jednocześnie jest to bardzo praktyczny wybór. Furtki metalowe zwykle wykonuje się z ocynkowanej i pomalowanej stali, co gwarantuje zabezpieczenie przed korozją. Ponadto charakteryzują się solidnością i trwałością. Jednocześnie nowoczesna furtka metalowa jest dość lekka, a więc wygodna w obsłudze i prostsza w montażu.
Furtka do ogrodzenia a bezpieczeństwo
Furtka na działkę powinna być nie tylko wygodna w użytkowaniu, ale również zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo. Czy wybór jej typu ma ta to wpływ? Niekoniecznie. Zakładając, że wybrana przez ciebie furtka do ogrodzenia pochodzi od renomowanego producenta, nie ma znaczenia, czy wybierzesz model metalowy czy kuty. Furtka kuta być może prezentuje się nieco bardziej solidnie, ale tak naprawdę najważniejsze jest użycie wysokiej jakości materiałów oraz solidnych zamków. Zapewni to zarówno bezpieczeństwo, jak i trwałość oraz wygodę użytkowania. Wybór stylu furtki zależy więc tylko od Ciebie!
Sprawdź również: Ogrodzenie metalowe – charakterystyka ogrodzeń metaloplastycznych