Współcześnie automatyka do bram (zarówno wjazdowych, jak i garażowych) jest już montowana niemal standardowo. To bardzo przystępne, a jednocześnie bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia obsługę i codzienne korzystanie z bram. Jak dokładnie działa taki system? Jaki mechanizm do bramy najlepiej wybrać? Sprawdź!
Spis treści
Czym jest automatyka do bram?
Automatyka do bram to system jej otwierania i zamykania. Dzięki niemu wystarczy nacisnąć guzik, by wprawić skrzydła bramy w ruch. Obecnie w montuje się w zasadzie wyłącznie mechanizmy do obsługi zdalnej, którymi można sterować poprzez pilota. Przycisk naciśnięty na chwilę przed podjechaniem do bramy zapewni możliwość wygodnego wjazdu lub wyjazdu bez konieczności wysiadania z samochodu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, choć to nie jedyna zaleta tego rodzaju systemów!
Automatyka do bram jest wybierana przede wszystkim ze względu na komfort użytkownika, ale ma również duże znaczenie pod względem bezpieczeństwa. Wielu właścicieli otwieranych ręcznie bram wysiada z samochodu, zostawiając otwarte drzwi i kluczyki w stacyjce. Mimo iż manualne otwarcie lub zamknięcie skrzydła często trwa zaledwie moment, złodzieje niejednokrotnie potrafią go wykorzystać, po prostu kradnąc samochód. Dzięki automatyce auto stojące przed bramą nie blokuje też chodnika czy drogi, co ma szczególne znaczenie przy ruchliwych arteriach.
Automatyka do bram – działanie
Co ważne, automatyczny mechanizm do bramy można zastosować niezależnie od jej typu i rozmiarów. Zwykle problemu nie stanowi również dobór odpowiedniego systemu do starszej bramy, otwieranej dotychczas ręcznie. W zależności od szczególnych parametrów budowy stosuje się nieco inne rozwiązania, choć ich ogólna zasada działania jest zawsze podobna. Na czym to polega? Automatyka do bram składa się przede wszystkim z co najmniej jednego siłownika, który wykonuje ruch odpowiadający za zamykanie i otwieranie. Drugim kluczowym elementem jest centrala sterująca, która kontroluje jego pracę. Centrala odbiera sygnały wysyłane od użytkownika (np. naciśnięcie przycisku na pilocie) i uruchamia siłownik, który otwiera lub zamyka bramę.
Najważniejsze różnice, jeśli chodzi o automatyczne otwieranie bram, dotyczą budowy i mocy siłownika. Automatyka do bram skrzydłowych generuje innego rodzaju ruch niż mechanizm do bramy przesuwnej. Jeszcze inaczej pracują siłowniki montowane przy bramach garażowych – np. segmentowych, które są podnoszone do góry. Moc musi zaś być dopasowana do rozmiarów i masy skrzydła – jej odpowiedni dobór zapewnia płynność działania i trwałość mechanizmu.
Automatyczny mechanizm do bramy umożliwia jej otwieranie i zamykanie pilotem, co jest niesamowicie wygodne. Tego typu system można dopasować w zasadzie do każdej konstrukcji. Należy jedynie pamiętać, że wymaga doprowadzenia zasilania do miejsca jego montażu.
Jaka automatyka do bramy dwuskrzydłowej, przesuwnej – kryteria wyboru
Mechanizm automatycznego otwierania zawsze dobiera się do konkretnej bramy. Jak już wspomniano, podstawowe kryteria to sposób otwierania, masa i wielkość skrzydła. Najpierw wybiera się typ siłownika, następnie jego długość i moc. Ten ostatni parametr wylicza się na podstawie masy bramy. Do uzyskanej wartości bazowej dolicza się następnie ok. 30%. Jest to niezbędne, aby mechanizm otwierania bramy nie pracował stale w maksymalnym obciążeniu. Mogłoby to bowiem doprowadzić do jego znacznie szybszego zużycia i zwiększonej awaryjności. Taki zapas w zakresie mocy umożliwia też bezproblemową pracę systemu w utrudnionych warunkach (np. podczas silnego wiatru). Ma to szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie montowany jest mechanizm do bramy dwuskrzydłowej, a więc najbardziej podatnej na zakłócenia pracy związane z ruchem i prędkością wiatru.
Aby automatyka do bram przesuwnych i skrzydłowych była jednak w pełni funkcjonalna, musi być również dostosowana do częstotliwości użytkowania. Przeciętny właściciel domu jednorodzinnego korzysta z bramy wjazdowej na posesję maksymalnie kilka razy w ciągu dnia, ale w przypadku wjazdu na teren osiedla wielorodzinnego czy zakładu przemysłowego ta liczba jest znacznie wyższa. Oznacza to większe obciążenie dla napędu, dlatego musi on być przystosowany do intensywnej pracy. To parametr, który określa się w cyklach. Jeden cykl obejmuje jednokrotne otwarcie i zamknięcie bramy. Standardowo montuje się mechanizmy przystosowane do obciążenia rzędu 20-30 cykli w ciągu doby. W przypadku częstszego użytkowania parametr ten trzeba odpowiednio dostosować.
Znaczenie może mieć również prędkość pracy. Ponownie rzadko jest to problemem w przypadku wjazdów na prywatne posesje i bram o szerokości maksymalnie kilku metrów, choć osobom niecierpliwym lub korzystającym z bramy przy ruchliwej ulicy może oczywiście zależeć na jak najszybszym zamykaniu i otwieraniu. Automatyka do bram wjazdowych na tereny przemysłowe czy komercyjne jest jednak częściej dobierana pod względem prędkości działania. Często wpływa to bowiem na płynność realizacji kluczowych zadań danym miejscu pracy.
Bez względu na okoliczności, najlepiej powierzyć dobór oraz montaż automatyki do bram fachowcom. To gwarancja wygody użytkowania oraz odpowiedniej wytrzymałości systemu. Skontaktuj się z Płotex, jeśli potrzebujesz pomocy w doborze bramy wraz z napędem lub samej automatyki do istniejącej konstrukcji.