Napęd do bramy wjazdowej zdecydowanie zwiększa komfort jej użytkowania, a także bezpieczeństwo. Obecnie nie jest to duży wydatek, a dostępne rozwiązania zwykle są wygodne i bezproblemowe w eksploatacji. Ważne jednak, aby napęd do bramy przesuwnej miał odpowiednio dobrane parametry – tylko wtedy będzie odpowiednio spełniać swoje funkcje. Na co zwracać uwagę?
Spis treści
- Napęd do bramy przesuwnej – zwróć uwagę na przeznaczenie i parametry!
- Napęd do bramy dopasowany do jej ciężaru i wielkości
- Mechanizm do bramy przesuwnej dopasowany do częstotliwości użytkowania
- Odpowiedni silnik do bramy przesuwnej i funkcje centrali sterującej
- Napęd do bramy przesuwnej z awaryjnym otwieraniem
Napęd do bramy przesuwnej – zwróć uwagę na przeznaczenie i parametry!
Bramy przesuwne zdecydowanie zdominowały rynek. Inwestorzy wybierają je przede wszystkim ze względu na wygodę – skrzydło przesuwane wzdłuż płotu nie ogranicza pola manewru przy wjeździe czy wyjeździe z posesji. Dla wielu nie bez znaczenia jest również elegancki wygląd. Co więcej, automatyka do bram przesuwnych jest szeroko dostępna i praktycznie niezawodna – pod warunkiem odpowiedniego doboru parametrów wszystkich jej elementów pod względem parametrów i przeznaczenia. Zapewnia to bezproblemowe, wygodne użytkowanie i możliwość uniknięcia wielu awarii. Źle dobrany napęd do bramy może nie pracować prawidłowo np. ze względu na nadmierne obciążenie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, na co trzeba zwracać uwagę przy jego wyborze.
Napęd do bramy dopasowany do jej ciężaru i wielkości
Jednym z najważniejszych czynników, na jaki trzeba zwracać uwagę, wybierając napęd do bramy dowolnego typu, jest jego dopasowanie do ciężaru skrzydła. W zależności od jej wielkości, konstrukcji i wykorzystanego materiału, waga bramy może być zróżnicowana. Tymczasem siłowniki tworzące napędy do bram przesuwnych mają określoną moc i wytrzymałość.
Na szczęście dobór odpowiedniego rozwiązania nie jest trudny – wystarczy, że sprawdzisz, ile waży skrzydło Twojej bramy. Każdy producent w specyfikacji napędu określa jego maksymalne możliwości w tym zakresie. Trzeba jedynie uważać, by nie dobierać automatu „na styk”. Kupując napęd do bramy, należy przyjąć zapas wynoszący minimum 30-40%. Ciągła praca w warunkach maksymalnego obciążenia nie jest bowiem korzystna dla siłownika. Trzeba brać również pod uwagę, że podczas użytkowania automat do bramy przesuwnej może się zmagać z pewnymi utrudnieniami – np. z zanieczyszczeniami w szynie, po której przesuwa się skrzydło lub z niekorzystnym wiatrem. Problemem może być też mróz, który doprowadza do gęstnienia smaru w przekładniach i powstania większego tarcia. Wszystko to sprawia, że do płynnej, bezproblemowej pracy zużywane jest więcej mocy. Odpowiedni zapas napędu do bramy jest więc niezbędny.
Oprócz wagi, znaczenie ma też wielkość skrzydła. Jego maksymalna długość zazwyczaj również jest określona przez producenta napędu. Warto zwrócić uwagę także na ten parametr! W przeciwnym razie automatyka do bramy może działać zbyt wolno, zacinać się lub ulegać awariom.
Mechanizm do bramy przesuwnej dopasowany do częstotliwości użytkowania
To, czy automat do bramy będzie działał poprawnie, zależy również od specyfiki miejsca montażu. Chodzi tu o obciążenie pracą lub też liczbę cykli polegających na pojedynczym otwarciu i zamknięciu skrzydła. W przypadku montażu napędu do bramy przesuwnej przy domu jednorodzinnym zwykle nie ma to dużego znaczenia. Taka brama jest bowiem najczęściej używana nie więcej niż kilka razy w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak automatyka ma być zamontowana przy wjeździe na osiedle wielorodzinne czy teren firmy, jest to niezwykle istotne. Napędy do bram przesuwnych zwykle dzieli się na:
- przydomowe – do 50 cykli na dobę,
- przemysłowe – ponad 50 cykli na dobę.
Dobór odpowiedniego systemu jest niezwykle ważny szczególnie w przypadku montażu w bardziej uczęszczanych miejscach, jak np. wjazdy na tereny przemysłowe, biurowe, komercyjne, osiedla czy do rozmaitych instytucji. Nadmierne obciążenie pracy może bowiem doprowadzić do bardzo szybkiego uszkodzenia napędu. Nie pomoże tu nawet gwarancja, ponieważ siłownik do bramy przesuwnej musi być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, aby można było skorzystać z ochrony gwarancyjnej.
Odpowiedni silnik do bramy przesuwnej i funkcje centrali sterującej
Jeśli chodzi o silnik do bramy przesuwnej, warto też zwrócić uwagę na jego napięcie. Napędy 230 V to często konstrukcje starszego typu, które nie umożliwiają regulacji prędkości i nie mają funkcji zwalniania przy końcu manewru. Ponadto są one głośniejsze. Nowocześniejsze napędy zazwyczaj są wyposażone w silniki 24 V, które są cichsze i zapewniają płynną pracę. Często wyposażone są w funkcje umożliwiające oszczędzanie energii i inne przydatne opcje – np. wykrywanie przeszkód.
Napęd do bramy przesuwnej z awaryjnym otwieraniem
Jeden z niewielu problemów, jakie może generować napęd do bramy przesuwnej, to sytuacja, w której zabraknie prądu. Dlatego konieczne jest otwieranie awaryjne, które można zastosować w przypadku przerwy w dostawie napięcia lub awarii sieci. Jest to obecnie rozwiązanie standardowe, jednak może się różnić umiejscowieniem i sposobem obsługi. Najlepiej, jeśli automatyka do bram ma łatwy i wygodny w użyciu system awaryjny. Najczęściej jest on obsługiwany na kluczyk (najlepiej metalowy, który jest znacznie trwalszy od plastikowego), choć możliwe jest również zastosowanie awaryjnego akumulatora zapewniającego energię elektryczną do otwarcia lub zamknięcia bramy nawet w przypadku awarii.
Wygodna obsługa bramy to podstawa, ale liczą się również jej solidność, trwałość i wygląd. Szukasz odpowiedniego rozwiązania dla siebie? Sprawdź naszą ofertę bram i furtek oraz skorzystaj z profesjonalnego wsparcia.