Przed Tobą budowa ogrodzenia? Jeśli tak, na pewno zastanawiasz się, jaki płot wybrać. Nie warto podejmować pochopnej decyzji! Ogrodzenie działki to inwestycja na lata. Odpowiednio dobrane materiał wykonania oraz design sprawią, że stanie się ono wizytówką Twojej posesji. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby podjąć trafną decyzję!
Spis treści
1. Wysokość ogrodzenia działki budowlanej
Zgodnie z przepisami prawa, możesz bez zgłaszania tego faktu do urzędu gminy/miasta zdecydować się na budowę ogrodzenia o wysokości do 2,2 metra. Pytanie jednak: czy potrzebujesz tak wysokiego płotu? Nie zawsze, choć jest to kwestia indywidualnych preferencji, jak również specyfiki otoczenia Twojej posesji.
Przykładowo:
- jeżeli Twój dom znajduje się w spokojnej dzielnicy, pośród innych budynków jednorodzinnych, możesz się zdecydować na budowę niższego płotu – nie będzie on wizualnie ograniczał przestrzeni i stworzy bardziej „przyjazne” wrażenie;
- niższe ogrodzenie może być też potrzebne na styku Twojej działki z sąsiadującą – oczywiście pod warunkiem, że żyjesz w dobrych relacjach z mieszkańcami domu obok. Wówczas warto „obniżyć bariery” i otworzyć się np. na komfortową, swobodną rozmowę przez płot;
- jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, możesz chcieć bardziej zadbać o swoją prywatność, a także komfort akustyczny. Wówczas najlepiej sprawdzi się wyższy i bardziej zabudowany płot.
2. Koszt ogrodzenia działki
Ogrodzenie na działkę to inwestycja na lata. Dlatego, choć koszt odgrywa istotną rolę, nie powinien być czynnikiem ostatecznie wpływającym na Twoją decyzję. Nie oznacza to jednak wcale, że od razu musisz się decydować na najbardziej kosztowny płot na rynku. Choć może on prezentować się imponująco, nie zawsze dobrze zgra się z geometryczną bryłą domu-klocka z lat 70-tych, czy z rustykalnym domkiem na wsi.
Dlatego do kwestii kosztów warto podejść racjonalnie. Porównaj ze sobą kilka różnych opcji i dowiedz się, czym różnią się między sobą poza ceną i designem. Tak podejmiesz świadomą decyzję!
Czytaj więcej: 3 sposoby na tanie ogrodzenie działki
3. Rodzaj ogrodzenia działki
Rodzaj ogrodzenia działki warto dopasować do stylu i charakteru posesji. Inaczej będziesz wybierać ogrodzenie działki rekreacyjnej, a inaczej – budowlanej. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się np. proste i ekonomiczne ogrodzenie działki panelowe – koniecznie metalowe, ocynkowane i pokryte farbą z powłoką antykorozyjną, które zapewnią trwałość na lata. W drugiej sytuacji taki płot może być niewystarczająco estetyczny, zwłaszcza we frontowej części posesji. Tu warto się zastanowić nad:
- nowoczesnym ogrodzeniem palisadowym,
- bardziej klasycznym i wyrafinowanym ogrodzeniem łupanym,
- lekkim ogrodzeniem aluminiowym,
- stylowym ogrodzeniem kutym, idealnym w połączeniu z budynkami w stylu dworkowym lub pałacowym.
4. Ogrodzenie na działkę: z podmurówką czy bez?
Podmurówka jest fundamentem ogrodzenia. Spełnia ona zarówno funkcje estetyczne, jak i funkcjonalne. Przede wszystkim zwiększa stabilność całego płotu i zapobiega podciąganiu wilgoci przez przęsła. A to sprawia, że przez długie lata prezentują się one bardzo estetycznie – wolne od nieestetycznych nalotów, zacieków czy pleśni. Poza tym jej obecność zapobiega podkopywaniu się na teren posesji dzikich zwierząt, a także ucieczce czworonożnego pupila.
Z tego powodu, jeśli budujesz ogrodzenie działki budowlanej, warto się zdecydować na podmurówkę. Jeżeli jednak ma powstać ogrodzenie działki rekreacyjnej, o lekkiej konstrukcji – możesz wybrać projekt bez takiego fundamentu. Jego brak obniży koszt całej inwestycji.
5. Jednolite ogrodzenie całej działki czy niekoniecznie?
Jeżeli jesteś właścicielem wolnostojącego domu jednorodzinnego, który znajduje się z dala od innych posesji, decyzja jest raczej oczywista: zapewne otoczysz swoją posesję ze wszystkich stron takim samym płotem. Co jednak, kiedy masz połówkę bliźniaka? Albo gdy Twoja posesja jest bardzo rozległa? Wówczas możesz rozważyć połączenie ze sobą kilku rodzajów ogrodzenia działki.
Przykładowo:
- od frontu możesz postawić na najbardziej reprezentacyjny i elegancki typ ogrodzenia, które stanie się godną wizytówką dla nieruchomości,
- wygrodzenia wewnętrzne, oddzielające Twój dom od terenu sąsiadów można wykonać w oparciu o niższą konstrukcję i bez podmurówki,
- ogrodzenie tyłu posesji – zwłaszcza jeżeli znajdują się za nią tory kolejowe, tereny przemysłowe lub obiekty gospodarcze – można wygrodzić przy pomocy wyższego i bardziej zabudowanego, ale jednocześnie tańszego rodzaju płotu.
Oczywiście całość musi być spójna estetycznie i zapewniać Twojej nieruchomości pełne bezpieczeństwo. Dlatego wszystkie segmenty takiego „mieszanego” ogrodzenia warto zamówić u jednego producenta i – jeszcze przed złożeniem zamówienia – poprosić o wizualizację. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko dobrze się ze sobą zgra.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy dobraniu odpowiedniego ogrodzenia na działkę – estetycznego, solidnego i wpisującego się w Twoje możliwości budżetowe – skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie i zrealizujemy Twój projekt!