Wiele osób traktuje ogrodzenie jako wizytówkę i idealne dopełnienie stylistyczne całej posesji. Dlatego też przykładają dużą wagę do jego wyboru. Stylowy i solidny płot metalowy to jednak często wysoki koszt zakupu oraz montażu. Chęć oszczędności nie dziwi, ale tanie ogrodzenia metalowe niejednokrotnie mogą okazać się nietrafioną inwestycją ze względu na znacznie gorszą jakość. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Jak wybrać z głową? Podpowiadamy, na czym nie warto oszczędzać.
Spis treści
Panele ogrodzeniowe metalowe – co wpływa na ich cenę?
Ogrodzenia metalowe są wybierane przede wszystkim ze względu na solidność i atrakcyjny wygląd. Wszechstronny materiał pozwala na produkcję zarówno nowoczesnych wzorów, jak i takich inspirowanych dawnym stylem. Przeglądając oferty rozmaitych sprzedawców, można jednak zauważyć, że przęsła metalowe, które wyglądają dość podobnie, często znacząco różnią się ceną. Perspektywa wybrania tańszego wariantu może wydawać się kusząca, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Dlaczego? To omówimy za chwilę. Najpierw sprawdźmy, co wpływa na cenę ogrodzenia metalowego.
Jakość stopu użytego do produkcji ogrodzenia z profili metalowych
Mimo że określone metalowe przęsła ogrodzeniowe mogą wyglądać podobnie do siebie, często największe różnice pomiędzy nimi są niewidoczne. Mowa tu o typie i jakości surowca użytego do ich produkcji. To czynniki, które znacząco wpływają na solidność konstrukcji płotu, a także jego trwałość. Dobrego gatunku stal czy inne metale zawsze są jednak droższe, co przekłada się na cenę gotowego ogrodzenia. Tanie przęsła ogrodzeniowe metalowe zazwyczaj są wykonane z niskogatunkowej stali lub aluminium.
Sposób zabezpieczenia metalu przed korozją
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra ochrona przed korozją to coś, bez czego nie obejdzie się żadne metalowe ogrodzenie. Stale eksponowane na opady i zmienne temperatury przęsła bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko utracą swój atrakcyjny wygląd i pierwotny blask. Jeśli widzisz w sklepie lub katalogu metalowy płot w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, może to oznaczać, że przy produkcji zaoszczędzono nieco na środkach ochronnych. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem, koniecznie zapytaj, w jaki sposób zabezpieczono materiał przed rdzą. Wysokiej jakości produkty są ocynkowane/chromowane, pokrywane farbą antykorozyjną, a następnie specjalistyczną farbą do metalu. Dzięki temu przez bardzo długi czas prezentują się równie dobrze co w dniu montażu.
Rodzaj ogrodzenia metalowego
„Ogrodzenie z profili metalowych” to bardzo szerokie pojęcie. Mieszczą się w nim przęsła o bardzo różnorodnych kształtach i sposobach wykonania. To, czy zdecydujesz się np. na ładne ogrodzenie metalowe kute czy na minimalistyczne, czy nowoczesne przęsła palisadowe, ma przełożenie na cenę. Istotna jest również przezierność tych elementów. Cena bardziej ażurowych płotów może być niższa niż tych w pełni zabudowanych z uwagi na ilość materiału wykorzystanego do produkcji.
Oryginalne wzory, dedykowane rozwiązania
Nabywcy często zauważają, że cena ogrodzenia metalowego jest wyższa bezpośrednio u producenta niż np. w markecie budowlanym. Zwykle ma to związek zarówno z powyższymi punktami, jak i z różnorodnością oferty. Duże sieci handlowe sprzedają tylko najpopularniejsze wzory i kolory, ponieważ dążą do maksymalizacji swoich zysków. Tymczasem u producenta bez problemu zamówisz płot panelowy metalowy w nietypowym wzorze i kolorze. Za ogrodzenia ozdobne metalowe oczywiście zapłacisz więcej!
Czasami jednak warto zdecydować się na niestandardowe kolory ogrodzeń metalowych – to dobry sposób na wyróżnienie posesji. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że płot okalający Twoją posesję powinien się też dobrze „stapiać” z aranżacją otoczenia. Ograniczenia w tym zakresie może stawiać także np. Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzeni.
Może Cię również zainteresować: Nowoczesne ogrodzenia metalowe – 4 pomysły na płot z metalu >>
Obsługa klienta przed- i posprzedażowa
Warto pamiętać, że kupując płot, niekiedy nabywasz cały pakiet usług. W przypadku droższych produktów zwykle otrzymujesz wsparcie zakupowe, indywidualną poradę, usługę transportową i profesjonalny montaż wraz z gwarancją. Tanie ogrodzenie metalowe prawdopodobnie będziesz musiał samo odebrać, przewieźć i zamontować. To dodatkowe koszty, często niemałe! W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że za „tani” płot zapłaciłeś niemal tyle samo lub nawet więcej co za ten „drogi”.
Fundament pod ogrodzenie metalowe
Do całości inwestycji niejednokrotnie trzeba też doliczyć budowę fundamentu pod ogrodzenie. Ciągły fundament jest konieczny w przypadku cięższych, masywniejszych konstrukcji, do jakich często zaliczają się zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne ogrodzenia metalowe. Te lżejsze mogą się opierać jedynie na słupach. Warto pamiętać, że płot, który nie wymaga konstrukcji podmurówki na całej długości, będzie Cię kosztować mniej.
Płot metalowy – na czym lepiej nie oszczędzać?
Krótka odpowiedź brzmi – na jakości. Wszelkie oszczędności w tej materii zwykle okazują się zupełnie nieopłacalne. Gorszej jakości elementy zazwyczaj wymagają bowiem bardzo szybko kosztownej konserwacji, renowacji lub wręcz wymiany. Kupując ogrodzenie metalowe, upewnij się, że jest wykonane z materiału optymalnej jakości i odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Sprawdź też, ile surowca zostało użyte do konstrukcji. Zdarza się, że tańsze modele po prostu są zbudowane z cieńszej stali, przez co są znacznie mniej wytrzymałe i przedstawiają gorsze parametry użytkowe. W efekcie nawet najbardziej ozdobne ogrodzenie metalowe słabej jakości szybko straci swoje walory estetyczne.
Jesteś ciekawy, jak powinien wyglądać solidny płot? Sprawdź nasze Ogrodzenia nowoczesne.
Nie warto też rezygnować z rozwiązań, które odpowiadają za bezpieczeństwo, komfort użytkowania i trwałość płotu. Jeśli zalecane jest wykonanie podmurówki na całej długości, nie oszczędzaj na tym!
Gdzie zatem szukać oszczędności, kupując ogrodzenie metalowe?
Popularne ogrodzenia metalowe panelowe potrafią być bardzo zróżnicowane pod względem ceny. Znalazłeś swój wymarzony wzór, jednak po wycenie wydaje Ci się za drogi? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na oszczędności! Jakich?
1. Wybierz kompleksową usługę
Ogrodzenia metalowe nowoczesne wymagają profesjonalnego transportu, montażu, a zazwyczaj także wykonania fundamentów. Jeśli zamówisz swój płot u producenta, w cenie otrzymasz te wszystkie usługi, a całość wyniesie Cię taniej niż montaż płotu z marketu. Wydasz podobną kwotę, a na Twojej posesji stanie ładne ogrodzenie metalowe, które zwróci na siebie uwagę.
2. Zrezygnuj z niestandardowych rozwiązań
Jeśli zamawiasz ogrodzenie ze sztachet metalowych, jego cenę mogą podnosić rozmaite nietypowe rozwiązania, jak np. wykończenie w indywidualnie dobranym kolorze. Zastanów się, czy faktycznie jest to konieczne, a możesz zaoszczędzić. Standardowe kolory ogrodzeń metalowych również pozwalają tworzyć modne i eleganckie aranżacje. Nie zawsze trzeba przepłacać!
3. Prostota rządzi
Szczególnie ogrodzenia metalowe kute potrafią mieć bardzo skomplikowane formy. Wówczas ich wykonanie jest czasochłonne, co przekłada się na cenę. Wybierz model w takim samym stylu, jednak o prostszym wzorze, a na pewno będzie tańszy. Ładne ogrodzenia metalowe wcale nie muszą być bogate w wyrafinowane detale!
4. Kieruj się własnym gustem
Ogrodzenia metalowe również podlegają trendom! Te najpopularniejsze wzory często są nieco droższe, dlatego najlepiej przy wyborze kierować się nie modą, a własnym gustem. Dzięki temu zyskasz również pewność, że ogrodzenie z profili metalowych nie przestanie Ci się podobać po latach.
Sprawdź również: Ogrodzenie metalowe na wymiar – zalety takiego rozwiązania >>
Pamiętaj – z dobrze wybranego ogrodzenia będziesz zadowolony nie tylko w dniu zakupu, ale również po wielu latach. Wysokiej jakości ogrodzenie metalowe będzie droższe, ale za to zachowa swoje walory użytkowe oraz estetyczne przez kilkadziesiąt lat, bez szczególnych zabiegów konserwacyjnych.
Chcesz uzyskać pomoc przy wyborze ogrodzenia metalowego lub indywidualną wycenę? Skontaktuj się z firmą Płotex!