Ogrodzenie posesji zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i prywatność. Jest jednak również klamra stylistyczną, która powinna pasować zarówno do domu, jak i ogrodu, a najlepiej również otoczenia. Interesują Cię przęsła ogrodzeniowe nowoczesne? Szukasz najlepszych rozwiązań? Sprawdź, ile kosztują poszczególne ich typy i co je wyróżnia.
Spis treści
Ogrodzenie z przęseł – dlaczego warto?
Ogrodzenia buduje się zasadniczo na dwa sposoby. Można je murować lub konstruować z gotowych części – prefabrykatów lub całych przęseł. Przęsło ogrodzeniowe ma tę zaletę, że wymaga tylko połączenia z innymi elementami (najczęściej za pomocą słupków) oraz osadzenia w gruncie. Jego montaż jest zwykle dość prosty, a dzięki wykorzystaniu gotowych produktów płot może powstawać dość szybko.
Najlżejsze przęsła do ogrodzenia nie wymagają tworzenia fundamentów czy podmurówki na całej długości płotu – często wystarczy, by cały ciężar konstrukcji opierał się na osadzonych głęboko w gruncie słupkach. To dodatkowo przyspiesza budowę, a jednocześnie zmniejsza koszty robocizny. Taką konstrukcję łatwo też zmienić lub w razie potrzeby rozebrać.
Warto również zauważyć, że wśród nowoczesnych przęseł ogrodzeniowych pojawia się wiele przystępnych cenowo rozwiązań, które zadowolą nawet najbardziej wymagających.
Czytaj również: Bramy i przęsła ogrodzeniowe – jak dobierać? 5 sprawdzonych zestawów
Gotowe przęsła ogrodzeniowe z siatki metalowej
Jeśli szukasz niedrogich i jednocześnie solidnych rozwiązań, odpowiedzią mogą być gotowe przęsła ogrodzeniowe wykonane z przeplatających się grubych drutów stalowych, czyli tzw. panele metalowe. Tego rodzaju panele zabezpiecza się przed korozją i maluje proszkowo na dowolny kolor, dlatego prezentują się atrakcyjnie i są dość trwałe. Metalowe przęsła ogrodzeniowe tego typu są lekkie i ażurowe – pozwalają wyznaczyć granice działki, ale nie zapewniają zbyt wiele prywatności. Można posadzić przy nich żywopłot, by uzyskać szczelniejszą przegrodę chroniącą nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami, ale również wiatrem czy zanieczyszczeniami z ulicy.
Przęsła ogrodzeniowe metalowe w wersji budżetowej można połączyć metalowymi słupkami. Zastosowanie podmurówki nie jest wymagane. Taki płot może kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych za metr bieżący. Wykonanie trwałego płotu z siatki bez fundamentów to około 50 – 100 zł/mb.
Przęsła ogrodzeniowe betonowe
Stosunkowo niedrogie są też przęsła ogrodzeniowe betonowe. Buduje się je z prefabrykatów o wysokości np. 30 lub 50 cm. Dzięki temu możliwe jest stworzenie płotu o dowolnej, a także zróżnicowanej wysokości. Dostępny jest dość duży wybór prefabrykatów betonowych o pełnej lub ażurowej strukturze i w różnych kolorach. Stworzone z nich ogrodzenie jest bardzo wytrzymałe, a jednocześnie solidnie się prezentuje. Może mieć bardzo nowoczesny lub nieco bardziej tradycyjny charakter – w zależności od użytych elementów i ich zestawienia.
Same betonowe przęsła ogrodzeniowe nie są drogie – mówimy tu o kwotach kilkudziesięciu złotych za metr bieżący, oczywiście w zależności od typu i wysokości płotu. Takie konstrukcje są jednak ciężkie, dlatego wymagają wylania fundamentów na całej ich długości. To zaś dodatkowy koszt od ok. 50 do nawet 100 zł/mb (w zależności od strefy klimatycznej, która determinuje wymaganą głębokość fundamentów).
Przęsła ogrodzeniowe drewniane
Przęsła ogrodzeniowe drewniane to ponadczasowy wybór, który dobrze komponuje się zarówno z nowoczesną, jak i z tradycyjną architekturą. Drewno jest bardzo szlachetne, ale nie oznacza to, że musi być drogie. Najtańsze przęsła ogrodzeniowe z drewna (z desek sosnowych) kosztują już nawet 70 zł/mb. Droższe są świerk i olcha (90 – 220 zł/mb), a najdroższe dąb i gatunki egzotyczne (110 do nawet ponad 300 zł w przeliczeniu na metr bieżący).
Przęsła ogrodzeniowe aluminiowe i stalowe
Popularne przęsła ogrodzeniowe nowoczesne to również te wykonane z aluminium lub stali. Z tych materiałów można tworzyć bardzo różnorodne pod względem stylistycznym elementy, co powoduje, że skłania się ku nim coraz większa grupa inwestorów o wyższych oczekiwaniach. Przęsła ogrodzeniowe aluminiowe są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, dlatego łatwo się je montuje. Mogą być stosowane samodzielnie i łączone jedynie aluminiowymi słupkami lub zestawiane z podmurówką np. z betonu architektonicznego czy łupanego. Są przy tym bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Stal jest nieco cięższa, jednak ma podobne właściwości. Często wykonuje się z niej przęsła żaluzjowe lub palisadowe, a także nowoczesne ażurowe konstrukcje imitujące ogrodzenia kute.
Cena przęsła ogrodzeniowego z aluminium może być zarówno przystępna, jak i dość wysoka. Wiele zależy od sposobu jego wykonania, a także ilości zużytego materiału. Koszt wykonania takiego płotu wynosi powyżej 100 zł/mb.
Podobnie kształtuje się koszt przęseł stalowych. Najdroższe są kute przęsła ogrodzeniowe wykonywane przez kowala. W zależności od stopnia skomplikowania wzoru mogą kosztować nawet 400 – 500 zł za metr bieżący. Taniej można kupić ich imitacje z ocynkowanej stali. I jest to popularna alternatywa.
Chcesz zobaczyć, jak mogą wyglądać takie przęsła? Zajrzyj do zakładki „Ogrodzenia nowoczesne”!